Zapalenie migdałków – objawy, leczenie i domowe sposoby

Zapalenie migdałków – objawy, leczenie i domowe sposoby

Gorączka, osłabienie oraz silny ból gardła utrudniający przełykanie – to tylko kilka z wielu objawów jednej z najczęstszych chorób dróg pokarmowych i oddechowych u człowieka. Zazwyczaj występuje u dzieci i jako infekcja zakaźna może bardzo szybko rozprzestrzenić się od jednej osoby do drugiej. Zapalenie migdałków, bo o nim mowa leczy się w zależności od przyczyny. Przeczytaj i dowiedz się więcej o tej bolesnej dolegliwości.

Strony www Strony www

Co to jest zapalenie migdałków?

Gardło stanowi wspólny punkt dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. Nic więc dziwnego, że nieustannie narażone jest na działanie wielu czynników chorobotwórczych – tych znajdujących się we wdychanym powietrzu czy przyjmowanym pokarmie. Barierę dla bakterii oraz szkodliwych mikroorganizmów stanowią migdałki. W organizmie człowieka znajdziemy ich trzy pary: gardłowe, językowe oraz podniebne.

Do zapalenia migdałków dochodzi, gdy wirus lub bakteria dostają się do jamy ustnej czy nosa i zostaną przez te niezwykłe węzły chłonne uwięzione. W wyniku reakcji zapalnej powstaje m.in. obrzęk czy gorączka, które można zbić dostępnymi w aptekach preparatami. Bolesna dolegliwość zazwyczaj dotyka dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Wraz z wiekiem występuje malejące ryzyko zakażenia – choć choroba jest wysoce zaraźliwa i powszechna.

Ze względu na czas trwania oraz częstotliwość występowania wyróżnia się trzy rodzaje chorych migdałków:

1. Ostre zapalenie migdałków – infekcja wywołana bakteriami, której objawy są chwilowe (nie trwają dłużej niż dwa tygodnie);

2. Nawracające zapalenie migdałków – diagnozowane, gdy infekcja pojawia się nawet kilka razy w ciągu roku. Może okazać się podstawą do zabiegu usunięcia migdałków u laryngologa.   

3. Przewlekłe zapalenie migdałków – stan zapalny wywołany zarówno infekcjami wirusowymi, jak i bakteryjnymi. Schorzenie często wiąże się z nawracającymi anginami, a objawy występują dłużej niż dwa tygodnie. 

Zapalenie migdałków – leczenie

Choć zapalenie migdałków u dzieci jest zdecydowanie bardziej powszechne, to dotyka również dorosłych. Jednym z pierwszych objawów infekcji jest silny ból gardła, który ujawnia się przede wszystkim podczas przełykania. Poza tym cierpiący na omawianą dolegliwość pacjent może zaobserwować u siebie następujące symptomy:

  • trudności w połykaniu,
  • obrzęk i zaczerwienie migdałków,
  • brak apetytu, ból brzucha czy wymioty,
  • katar i kaszel,
  • biały lub żółty nalot na powierzchni migdałków,
  • ból głowy, uczucie rozbicia i osłabienie,
  • gorączka i dreszcze,
  • powiększone węzły chłonne szyjne,
  • nieświeży oddech,
  • gardłowy i szorstki głos.  

Ryzyko wystąpienia powyższych objawów zapalenia migdałków związane jest nie tylko z młodym wiekiem, ale również z częstą ekspozycją na infekcje, obniżoną odpornością organizmu, zanieczyszczonym pożywieniem czy nieprawidłową higieną. Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie skarg pacjenta.

chore migdałki

Wirusowe zapalenie migdałków nie wymaga zazwyczaj antybiotykoterapii. W tym przypadku wystarczają zwykle domowe sposoby czy leki przeciwbólowe np. tabletki do ssania na ból gardła i przeciwzapalne. Infekcje paciorkowcowe leczone są zaś objawowo i stanowią wskazanie do zastosowania antybiotyku przez co najmniej 10 dni.

Do analizy przyczyn dolegliwości wykorzystuje się badania fizykalne czy krwi oraz wymazy z gardła. Leczenie zapalania migdałków o przewlekłym lub nawracającym charakterze może wymagać nawet ich wycięcia. Operacja ta powinna zmniejszyć ogólne ryzyko rozwoju anginy.         

Domowe sposoby na zapalenie migdałków  

Ponieważ pierwsze objawy zapalenia gardła i migdałków – szczególnie w przypadku infekcji wirusowych może przypominać przeziębienie, to wielu pacjentów bagatelizuje ich znaczenie. Warto wiedzieć, że choć wizyta u lekarza pierwszego kontaktu powinna być w takim przypadku obowiązkiem, to leczenie można wspomóc naturalnymi sposobami.

Do metod domowego leczenia zapalenia migdałków zalicza się:

  • Płukanki z ziół – tymianek, szałwię lub rumianek wystarczy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez kilkanaście minut. Przygotowany napar używamy do płukania gardła 3/4 razy w ciągu dnia. Napój ziołowy działa bowiem przeciwzapalnie – likwiduje obrzęk i odkaża.
  • Miód – warto wykorzystać go zamiast cukru do słodzenia herbaty. Jest to bowiem naturalny środek na zapalenie migdałków, który skutecznie hamuje rozwój bakterii czy wirusów. Ponadto działa łagodząco na obolałe gardło.
  • Czosnek – aromatyczne warzywo jest naturalnym i silnym antybiotykiem. Charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi, przez co wspomaga leczenie chorych migdałków. Najlepiej spożywać jeden ząbek dziennie na pusty żołądek.

Zastanawiasz się, co na zapalenie migdałków warto zastosować? W tym czasie należy przyjmować duże ilości płynów, zadbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, unikać ostrych przypraw, alkoholu i nikotyny oraz spożywać miękkie potrawy. Przeczytaj również, czym jest angina i jak ją leczyć.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz