Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o lekach recepturowych sporządzanych w Aptece Marka Wiśniewskiego?

Co warto wiedzieć o lekach recepturowych sporządzanych w Aptece Marka Wiśniewskiego?

Leki recepturowe to odpowiedź na potrzeby zdrowotne pacjenta, które nie mogą zostać zaspokojone przy użyciu gotowych produktów dostępnych na rynku. O tym, czy sporządzenie leku recepturowego jest konieczne, decyduje lekarz. Sprawdź, czym są leki recepturowe i jak są przygotowywane oraz poznaj ich największe zalety.

Czym są leki recepturowe?

Leki recepturowe bywają nazywane „lekami robionymi”. Dawki użytych do ich produkcji substancji są idealnie dostosowane do stanu zdrowia, wieku, odporności i kondycji pacjenta. Dlatego często stanowią najlepszą opcję – mówi się, że są „skrojone” na miarę. Co ważne, w składzie leków recepturowych nie występują substancje konserwujące, zapachowe ani barwiące. Jest to bez wątpienia zaletą.

Jak przygotowuje się leki recepturowe?

Lek recepturowy zlecany i przepisywany jest przez lekarza prowadzącego pacjenta. Przygotowują je osoby pracujące w aptece i mające wykształcenie farmaceutyczne. Ważne jest to, że magister farmacji może przygotowywać wszystkie leki, ale technik farmacji już tylko takie, które nie zawierają bardzo silnie działających lub odurzających substancji. Recepta sporządzana przez lekarza zawiera wszelkie niezbędne informacje dotyczące procesu produkcji leku, takie jak:

  • skład leku (wykaz surowców),

  • ilość surowców potrzebna do wykonania leku,

  • docelowa postać leku (proszek, syrop, czopek, tabletka, maść, pasta, zawiesina itp.),

  • ilość leku do wykonania.

Z receptą należy udać się do dobrej i zaufanej apteki, a przyjmujący zamówienie farmaceuta określi, kiedy będzie można odebrać gotową mieszaninę.

Trwałość leków recepturowych

Jak zostało wspomniane, leki recepturowe nie zawierają substancji konserwujących. Naturalnie więc ich trwałość jest krótsza niż w przypadku gotowych leków. Ostatecznie zależy ona od składu i przechowywania – niektóre muszą zostać zużyte w ciągu 24 godzin od otwarcia, inne mogą stać przez kilka miesięcy. Bez wątpienia farmaceuta udzieli wszelkich potrzebnych informacji.

Jakie są zalety leków recepturowych?

Leki recepturowe mimo krótszej trwałości mają wiele zalet, którymi wygrywają z lekami gotowymi. W Pawłowie leki robione można zamówić w Aptece, której właścicielem jest mgr farmacji Marek Wiśniewski. Przede wszystkim nie zawierają szkodliwych dla zdrowia barwników i konserwantów. Ich skład i stężenie substancji czynnych są idealnie dostosowane do pacjenta, dzięki czemu działają lepiej, a efekty tego są szybciej odczuwalne lub widoczne. Pacjent ma też pewność, że nie wprowadza do swojego organizmu żadnych niepotrzebnych substancji dodatkowych – leki recepturowe to kondensacja wszystkiego, co najlepsze dla zdrowia pacjenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz