Artykuł sponsorowany

Legalna apteka internetowa. Jak ją rozpoznać?

Legalna apteka internetowa. Jak ją rozpoznać?

Chociaż zakupy przez Internet są bardzo wygodne i zwykle tańsze od tych tradycyjnych, w wielu osobach wciąż budzą uzasadnione obawy. Kupując w sieci, nie mamy możliwości wziąć danego przedmiotu do ręki i dokładnie go obejrzeć, co jest poważną wadą szczególnie w oczach starszych osób. Jeszcze większym zagrożeniem wydaje się być kupowanie na odległość preparatów leczniczych.

Kupujesz leki w Internecie? Na to uważaj!

Kupowanie leków, preparatów leczniczych, suplementów diety czy dermokosmetyków z nieznanych źródeł jest ryzykowne. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie mamy dobrej znajomości rynku farmaceutycznego, w dość łatwy sposób możemy zostać oszukani. W przypadku farmaceutyków, absolutnie niedopuszczalne są zakupy na aukcjach internetowych czy na portalach z prywatnymi ogłoszeniami. Chcąc kupić pełnowartościowy preparat taniej, należy szukać dobrych aptek internetowych.

Internet stwarza olbrzymie możliwości, niestety nie wszyscy wykorzystują je zgodnie z prawem. Założenie strony www, a nawet sklepu internetowego, nie jest zadaniem trudnym. Dlatego w sieci można natknąć się również na nielegalne apteki, które rozprowadzają specyfiki bez atestów i niekoniecznie bezpieczne. Aby zabezpieczyć się przed oszustami, przed złożeniem zamówienia zawsze warto upewnić się, że mamy do czynienia z legalną apteką internetową.

Jak sprawdzić aptekę internetową?

Najważniejszą wskazówką dla kupujących jest zasada, że apteka internetowa może działać wyłącznie w oparciu o aptekę stacjonarną. Oznacza to, że w witrynie internetowej apteki online powinna znaleźć się informacja o jej siedzibie stacjonarnej – podpowiada nasza rozmówczyni z Apteki MIRO. W zakładce Kontakt powinny znajdować się też adresy stacjonarnych punktów sprzedaży.

Każda legalna apteka internetowa musi prowadzić dyżury telefoniczne. Porady farmaceutyczne powinny być dostępne w godzinach pracy apteki stacjonarnej oraz w czasie dwóch godzin od przewidywanego terminu dostaw przesyłek realizowanych z tytułu działalności internetowej. Niektóre apteki dodatkowo umożliwiają pacjentom kontakt drogą mailową.

Od 2015 roku wszystkie apteki internetowe muszą zamieszczać w swoich witrynach wspólny logotyp UE, podlinkowany do rekordu w wykazie CSIOZ. Logotyp, który przedstawia biały krzyż na tle czterech zielonych pasków, najczęściej umieszczany jest w stopce strony. Po kliknięciu na obrazek internauta jest przekierowywany do wspomnianego wykazu CSIOZ, gdzie znajdzie informacje na temat danej apteki.

Kolejnym wymogiem prawnym dla apteki internetowej jest udostępnianie informacji na temat Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, któremu podlega. Na stronie www powinna znaleźć się też adnotacja o posiadaniu zezwolenia na prowadzenie działalności, wydawanego przez ww. instytucję oraz numer posiadanej koncesji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz