Jak zapobiegać i leczyć różyczkę? Skuteczna profilaktyka i leczenie

Jak zapobiegać i leczyć różyczkę? Skuteczna profilaktyka i leczenie

Różyczka niestety wciąż jest nie tylko chorobą wieku dziecięcego, ale dotyczy również dorosłych osób. Najczęściej dotyka młodych mężczyzn, jednak najbardziej niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży. Na szczęście są bezpieczne i skuteczne sposoby, by uchronić się przed zakażeniem. Dowiedz się, jak zapobiegać różyczce, a jeśli już dojdzie do zakażenia – jak ją szybko wyleczyć.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Dlaczego profilaktyka różyczki jest ważna?

Od kilku lat notowany był wzrost zachorowania na różyczkę w naszym kraju w porównaniu do innych krajów europejskich. Badania z 2015 roku wykazały, że około 92% przypadków choroby w Unii Europejskiej dotyczyło właśnie Polski.

Przyczyną tych niepochlebnych statystyk jest fakt, że kiedyś szczepione obowiązkowo były jedynie 13-letnie dziewczynki. Efektem braku obowiązkowych szczepień w przeszłości są dziś zachorowania głównie wśród młodych mężczyzn w wieku między 19 a 29 rokiem życia.

Jak zapobiegać różyczce? Ważne szczepienia

Czynna profilaktyka różyczki to przede wszystkim szczepienia podawane podskórnie lub domięśniowo. To bezpieczna i skuteczna metoda, która nie tylko pozwala uchronić się przed zachorowaniem, ale także pojawieniem się groźnych powikłań. Jedynie 5% zaszczepionych dzieci choruje, jednak przebieg choroby jest u nich zdecydowanie łagodniejszy. W krajach, w których szczepienia na różyczkę były obowiązkowe od wielu lat, obserwuje się wyraźny spadek zachorowań.

W Polsce dopiero w 2004 roku wprowadzono szczepionkę skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce, którą obecnie podaje się również chłopcom między 13 a 15 miesiącem życia, a następnie powtarza, gdy dziecko skończy 10 lat. W przypadku pominięcia dawki stosuje się dawkę uzupełniającą, którą podaje się przez kolejne dwa lata. Warto pamiętać, że dzieci można zaszczepić, nawet jeśli chorowały już wcześniej.  

Kto powinien zaszczepić się na różyczkę?

Lekarz wskazują, że szczepienie na różyczkę przeznaczone jest szczególnie dla:

  • Dzieci
  • Osób dorosłych, które nie były szczepione
  • Osób dorosłych, które nie chorowały na różyczkę
  • Młodych kobiet, które mają kontakt z małymi dziećmi, np. przedszkolanki, pielęgniarki
  • Kobiet planujących ciążę – przynajmniej trzy miesiące przed zajściem w ciążę

Jakie są przeciwwskazania?

Dziś prężnie działają ruchy antyszczepionkowe i wiele osób rezygnuje ze szczepień. Jeśli nadal masz wątpliwości, warto zgłosić się do najbliższej przychodni i tam porozmawiać z lekarzem. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie osoby mogą poddać się szczepieniu.

Szczepionka na różyczkę ze względu na zawartość żywych wirusów nie jest rekomendowana osobom z obniżoną odpornością, u których występują ostre stany chorobowe, a także osobom, które w ostatnim czasie przeszły chemioterapię. Kolejnym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na składniki szczepionki. Jeśli osoba była leczona preparatami krwi (osoczem, immunoglobulinami), należy odczekać 11 miesięcy, by podać szczepionkę.

Jak jeszcze można chronić się przed różyczką?

Szczepionka przeciw różyczce jest bezpieczna i skuteczna, jednak jak każdy preparat może wywołać reakcje alergiczne. Mogą pojawić się odczyny poszczepienne, jednak zwykle mają łagodny przebieg. Powodem do niepokoju nie powinna być lekka gorączka, zaczerwienie w miejscu wykonania zastrzyku czy obniżone samopoczucie. Jeśli jednak temperatura będzie wysoka, pojawią się senność, drgawki czy niepokój, należy szybko zgłosić się do lekarza.

Poza czynną profilaktyką różyczki w postaci szczepionki praktykowane jest też uodpornienie bierne, czyli immunoprofilaktyka bierna, która stosowana jest u kobiet w ciąży mających kontakt z osobami chorymi na różyczkę. W tym celu dożylnie podaje się immunoglobulinę. Już na etapie planowania ciąży powinno się wykonać przesiewowe badania serologiczne. Jeśli wynik wykaże niewłaściwe stężenie swoistych IgG, wówczas pilnie wykonuje się szczepienia. Dowiedz się więcej o różyczce w ciąży.

Metodą ochrony przed zachorowanie jest również izolowanie chorych. Lekarze zalecają, by unikać kontaktu z chorymi na różyczkę nabytą przez okres tygodnia po pojawieniu się wysypki.

Jak leczyć różyczkę?

Różyczkę leczy się objawowo. Lekarz może zapisać leki przeciwbólowe i obniżające gorączkę. W czasie gorączki chory nadmiernie się poci, więc nie można zapomnieć o regularnym nawadnianiu organizmy. Objawy z czasem powinny ustąpić same.

Jeśli jednak choroba się przedłuża, a przebieg jest ciężki, mogą pojawić się powikłania. Wówczas domowe leczenie różyczki nie przyniesie rezultatów i niezbędna może być nawet hospitalizacja.

Przeczytaj, jakie mogą być powikłania po różyczce.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także