Objawy świnki. Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy świnki. Jak rozpoznać tę chorobę?

Świnka to dziecięca choroba zakaźna, zwana też zapaleniem przyusznic. Chociaż na ogół przebiega łagodnie, w niektórych przypadkach może doprowadzić do poważnych komplikacji, szczególnie u dorosłych. Na zachorowanie powinny uważać szczególnie kobiety w ciąży, u których świnka może spowodować poronienie. Dowiedz się, co wywołuje tę chorobę i jak ją rozpoznać u dzieci i dorosłych.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co wywołuje świnkę?

Świnkę wywołują wirusy z rodziny paramyksowirusów. Możemy się nią zarazić poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą, a także poprzez używanie wspólnych sztućców czy kubków, na których pozostały resztki zakażonej śliny. Choroba wykluwa się przez około 2-4 tygodnie, a chore dziecko może zarażać już 10 dni przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów.

Świnka u dzieci z reguły przebiega łagodnie. To, czy wystąpią powikłania, zależy od ogólnego stanu pacjenta i poziomu jego odporności. Niezależnie od tego, czy objawy choroby są łagodne, czy nie, jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza. Z wizytą nie powinni również czekać dorośli, u których wystąpiły objawy świnki. Choroba może być szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży.

Objawy świnki u dzieci

Na świnkę najczęściej chorują dzieci pomiędzy 5 a 9 rokiem życia. Przebieg choroby u najmłodszych jest dużo łagodniejszy, niż u dorosłych, jednak również mogą wystąpić powikłania. Jakie są objawy świnki u dzieci?

  • podwyższona temperatura
  • osłabienie
  • ból głowy
  • brak apetytu
  • opuchlizna ślinianek przyusznych
  • bolesność przy przełykaniu i żuciu
  • nadwrażliwość na kwaśne pokarmy
  • uczucie suchości w jamie ustnej.

Objawy świnki u dorosłych

Zachorowanie na świnkę u dorosłych może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Przebieg choroby u osób starszych jest dużo poważniejszy, częściej występują też powikłania, takie jak np. zapalenie jąder. Świnka jest również niebezpieczna dla kobiet w I trymestrze ciąży – może spowodować bowiem poronienie.

Objawy świnki u dorosłych przypominają te, które występują u chorujących dzieci:

  • ogólne rozbicie
  • podwyższona temperatura
  • bóle mięśni
  • obrzęk ślinianek przyusznych
  • dreszcze.

Leczenie świnki

Leczenie świnki polega głównie na podawaniu środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Ich aplikację powinien jednak zalecić lekarz, który postawi odpowiednią diagnozę. Aby szybciej dojść do zdrowia zalecane jest również unikanie wysiłku, stosowanie lekkostrawnej, nie podrażniającej śluzówki diety, przyjmowanie dużej ilości płynów i utrzymywanie obrzękniętej szyi w ciepłym okładzie. Jeśli choroba będzie przebiegać łagodnie, jej objawy powinny zniknąć w ciągu 7 dni. Na ich szybsze ustąpienie wpływa przestrzeganie zasad leczenia.

Aby uniknąć choroby, wszystkie dzieci, a szczególnie chłopcy, u których może wystąpić zapalenie jąder, powinni być zaszczepione przeciw śwince. W Polsce w przychodniach specjalistycznych dostępna jest tzw. szczepionka potrójna na odrę, świnkę i różyczkę, którą dziecko powinno przyjąć około 13,14 miesiąca życia.

Świnka – powikłania

Świnka jest chorobą, która może dawać groźne powikłania. Najczęściej występują w przypadku świnki u chłopców. Mężczyźni i chłopcy w wieku dojrzewającym są narażeni na zapalenie jąder, objawiające się powiększeniem jąder, bólem i podwyższoną temperaturą. U pacjentów może również wystąpić zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego i groźne dla zdrowia zapalenie trzustki. Aby nie dopuścić do wystąpienia powikłań, należy stosować się do zaleceń lekarza.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz