Zapalenie mózgu po różyczce. Jakie są powikłania po różyczce?

Zapalenie mózgu po różyczce. Jakie są powikłania po różyczce?

Chociaż różyczka pozornie brzmi niewinnie i u wielu osób przebiega łagodnie, u niektórych może być przyczyną wystąpienia nieprzyjemnych powikłań. Jednym ze skutków infekcji może być zapalenie mózgu. Przeczytaj, jakie są pierwsze objawy zapalenia. Dowiedz się, jakie mogą być inne powikłania po różyczce i dlaczego na tę infekcję powinni szczególnie uważać mężczyźni oraz kobiety w ciąży.

Jakie są objawy zapalenia mózgu?

Różyczka zazwyczaj przebiega łagodnie, jednak niektóre osoby, np. w podeszłym wieku, małe dzieci lub osoby z obniżoną odpornością są narażone na występowanie powikłań. Jednym z nich jest zapalenie mózgu. Na szczęście powikłanie to nie jest częstym przypadkiem, jednak może wystąpić, jeśli różyczka trwała powyżej dwóch tygodni, a jej przebieg był ciężki.  

Zapalenie mózgu po różyczce, czyli zakażenie ośrodkowego układu nerwowego, jest stanem zagrażającym życiu. To choroba, która rozwija się zarówno w oponach mózgowych, jak i rdzeniu kręgowych. Najczęstszą przyczyną jest infekcja wirusowa.

Jakie są objawy zapalenia mózgu?

 • Wysoka gorączka
 • Dreszcze
 • Bóle głowy
 • Zaburzenia świadomości, dezorientacja
 • Zaburzenia widzenia i mowy
 • Utrata czucia w kończynach, zaburzenia równowagi  
 • Mdłości i wymioty
 • Kłopoty ze snem
 • Napady padaczkowe

Nie można lekceważyć nawet pierwszych objawów, dlatego niezbędna będzie szybka wizyta w szpitalu lub przychodni specjalistycznej. By zdiagnozować zakażenie ośrodkowego układu nerwowego, wykonuje się badania krwi oraz badania neuroobrazujące. Leczenie wirusowego zapalenia mózgu wymaga podania leków przeciwwirusowych.

Jakie są inne powikłania po różyczce u dorosłych i dzieci?

Szczególnie młodzież i osoby dorosłe są narażone na ciężki przebieg choroby. Wśród najczęściej występujących powikłań po różyce u dorosłych trzeba wymienić:

 • Bóle i zapalenie stawów, które częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Panie zwykle skarżą się na niewielkie zapalenie stawów dłoni lub nadgarstka
 • Małopłytkowość – może utrzymywać się do 6 miesięcy po zachorowaniu
 • Zapalenie mięśnia sercowego lub nerwu wzroku
 • Plamica różyczkowa
 • Zapalenie jąder – może być przyczyną niepłodności u mężczyzn, jednak powikłanie to występuje sporadycznie i jest konsekwencją zastosowania nieprawidłowego leczenia.

Powikłania po różyczce u dzieci pojawiają się niezwykle rzadko. Jeśli już do nich dojdzie, mogą to być bóle i zapalenie stawów, zapalenie mózgu lub małopłytkowość.

Przeczytaj, jakie są pierwsze objawy różyczki u dzieci i dorosłych.

Jakie są powikłania u kobiet w ciąży?  Zespół różyczki wrodzonej

Przed zachorowaniem na różyczkę powinny chronić się szczególnie kobiety planujące oraz będące w ciąży, które wcześniej nie przebyły choroby bądź nie były szczepione. Konsekwencją zachorowania na różyczkę u ciężarnych mogą być powikłania w postaci poważnych wad płodu lub zwiększonego ryzyka poronienia.

U dzieci z zespołem różyczki wrodzonej może dojść do nieodwracalnych wad serca i narządów wzroku (jaskra, zaćma, zez), zaburzeń lub w ogóle utraty słuchu, zaburzeń neurologicznych oraz wad innych narządów, w tym deformacje kończyn. Zespół różyczki wrodzonej ma wpływ również na dalszy rozwój dziecka, np. zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę lub mogą pojawić się zaburzenia tarczycy. Przeczytaj, dlaczego różyczka w ciąży może być niebezpieczna.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz