Różyczka w ciąży – objawy, skutki, profilaktyka

Różyczka w ciąży – objawy, skutki, profilaktyka

Różyczka w czasie ciąży może być bardzo niebezpieczna. Istnieje ryzyko wystąpienia wrodzonych wad płodu. Przeczytaj, jakie mogą być przykre konsekwencje zakażenia. Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy różyczki w ciąży i jak szybko zdiagnozować chorobę. Sprawdź, ja można uchronić się przed chorobą, by nie dopuścić do nieprzyjemnych powikłań.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Dlaczego różyczka w ciąży jest groźna?

Różyczka w czasie ciąży może być niebezpieczna. U płodu, który nie ma jeszcze dobrze rozwiniętej odporności, może dojść do zakażenia i wystąpienia zespołu różyczki wrodzonej, inaczej zespołu Gregga. Najbardziej wrażliwy okres to pierwsze osiem tygodni ciąży, ponieważ wtedy kształtują się narządy dziecka. Wówczas może dojść do pojawienia się wad wrodzonych, takich jak:

  • zaburzenia wzroku (np. zaćma)
  • zaburzenia słuchu
  • zaburzenia układu nerwowego (upośledzenie umysłowe)
  • wady serca
  • uszkodzenia wątroby, nerek, płuc i innych narządów
  • nieprawidłowy rozwój kończyn

By uspokoić trochę przyszłe mamy, trzeba wspomnieć, że ryzyko wystąpienia wad wrodzonych spada po czwartym miesiącu, jednak przez cały okres trwania ciąży należy dbać o siebie i zachować pewną ostrożność.  

Jak rozpoznać różyczkę w ciąży?

Pojawienie się choroby jest często trudne do zdiagnozowania. Pierwsze objawy różyczki w ciąży czasami mogą być nawet niezauważalne dla przyszłej mamy lub mylone z inną chorobą, np. odrą.

Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na badanie krwi lub moczu w przychodni specjalistycznej. Na tej podstawie lekarz może sprawdzić, czy w organizmie obecne są przeciwciała klasy IgM, które mogą potwierdzić zakażenie. Warto pamiętać, że nawet jeśli doszło do zakażenia ciężarnej kobiety, nie w każdym przypadku wystąpią wady płodu.

Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy różyczki u dzieci i dorosłych.

Jak uchronić się przed różyczką?

Lekarze podkreślają, że większość kobiet ma tak zwane przeciwciała IgG, ponieważ przebyły chorobę w dzieciństwie lub były wcześniej szczepione. W takim przypadku przyszłe mamy są chronione przed zakażeniem i nie muszą się martwić.

Przed zajściem w ciążę, warto jednak dla pewności wykonać badanie krwi, które określi poziom przeciwciał. Lekarz w oparciu o wynik może zlecić wykonanie szczepionki przeciwko różyczce. Co ważne, kobiety powinny zaszczepić się co najmniej 4 tygodnie przed planowaną ciążą. Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania szczepienia? Tak, poza stanem błogosławionym są to alergia oraz osłabienie, np. z powodu chemioterapii.

Kobiety które już zaszły w ciążę i które po wykonaniu badania dowiedziały się, że nie mają przeciwciał, nie mogą już zgłosić się na szczepionkę. Takie osoby powinny wyjątkowo uważać. Najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie dużych skupisk ludzi, w tym szczególnie miejsc, w których mogą przebywać dzieci potencjalnie chore. Taka ostrożność zmniejsza ryzyko zachorowania, które w konsekwencji może doprowadzić do groźnych powikłań.

Jeśli doszło do kontaktu przyszłej mamy z chorym na różyczkę, lekarze zalecają podanie immunoglobulin. Przyjęcie immunoglobulin dopiero po pojawieniu się wysypki nie jest wskazane, ponieważ pierwsze objawy pojawiają się nawet po 2-3 tygodniach po okresie wylęgania.  

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Polecane firmy

Niepubliczny zakład podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej Medan to miejsce, gdzie...
Pacjentom przychodni Alergo-Med oferujemy diagnostykę i skuteczne leczenie chorób alergicznych....