Trudna diagnoza. Jak wykryć endometriozę?

Trudna diagnoza. Jak wykryć endometriozę?

Wykrycie endometriozy nie jest łatwe. Początek choroby może przebiegać bezobjawowo, a pojawiające się z czasem symptomy wcale nie są charakterystyczne. Liczne badania nie zawsze pomagają w postawieniu właściwej diagnozy. Dowiedz się, jak wykryć endometriozę. Sprawdź, na jakie badania musisz koniecznie się udać, by mieć pewność. Badaj się i wykryj ewentualne nieprawidłowości jak najwcześniej.

Dlaczego trudno rozpoznać endometriozę?

Endometrioza to choroba, którą niełatwo zdiagnozować. Zwykle objawy nie są jednoznaczne, a kobieta, która zaniepokojona jest swoim stanem zdrowia i podejrzewa u siebie schorzenie, musi często odwiedzić szereg rozmaitych przychodni specjalistycznych. Symptomy endometriozy niekiedy rozpoznawane są przez gastrologów jako objawy zespołu jelita drażliwego, mylone są też przez lekarzy z zapaleniem wyrostka robaczkowego, a nawet zmianami nowotworowymi.

U wielu kobiet poszukiwania przyczyn dolegliwości ciągną się latami, a właściwą diagnozę często udaje się postawić przez przypadek, np. przy okazji zupełnie innych badań. Niejednokrotnie dochodzi do rozpoznania endometriozy podczas operacji innego schorzenia lub szukając przyczyny, dlaczego kobieta ma kłopoty z zajściem w ciążę. Ginekolodzy wskazują, że objawy mogą być różne, łączyć się ze sobą lub występować pojedynczo, a ich nasilenie wcale nie musi świadczyć o zaawansowaniu choroby. Przeczytaj więcej o objawach endometriozy.  

Jak zdiagnozować endometriozę?

Jak już wiadomo, diagnostyka endometriozy przysparza pacjentom oraz specjalistom wielu kłopotów, jednak w niektórych przypadkach dobra obserwacja pacjentki, znajomość własnego ciała i dogłębny wywiad lekarza oraz regularne badania ginekologiczne mogą naprowadzić na właściwy trop. Do postawienia diagnozy niezbędne w wielu przypadkach jest wykonanie badania USG lub rezonansu magnetycznego. W przypadku podejrzenia endometriozy wykonuje się również badanie krwi w celu zbadania poziomu markera CA-125.

Jeśli poprzednie badania nie dają jednoznacznych odpowiedzi, lekarze zlecają wykonanie laparoskopii. Jest to badanie inwazyjne, które przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym. W czasie badania wykonuje się trzy drobne nacięcia na brzuchu. Przez jedno z nacięć wprowadza się specjalne urządzenie w celu obejrzenia wnętrza, a przez pozostałe wprowadza się narzędzia chirurgiczne i pobiera wycinek do badania lub wycina ewentualne torbiele.

Jakie są stopnie endometriozy?

Endometrioza analogicznie jak inne choroby klasyfikowana jest według stopnia zaawansowania. Poniżej przedstawione zostały stopnie endometriozy:

  • Endometrioza I stopnia: drobne ogniska endometriozy mające mniej niż 5 mm, zrosty zwykle występują na jajnikach i w jajowodach.
  • Endometrioza II stopnia: spora liczba ognisk endometriozy, na jajnikach mogą pojawić się tak zwane torbiele endometrialne, które mogą pękać.
  • Endometrioza III stopnia: liczne ogniska endometriozy mające powyżej 5 mm, zrosty pojawiają się na więzadłach krzyżowo-macicznych.
  • Endometrioza IV stopnia: najbardziej zaawansowany stopień, macica jest nieruchoma, torbiele endometrialne osiągają nawet kilka centymetrów, a ogniska endometriozy pojawiają się w szyjce macicy, pochwie, wyrostku robaczkowym, pęcherzu moczowym.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj, czym jest endometrioza.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz