Dowiedz się więcej...

"Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz"... Te słowa doskonale podsumowują podejście wielu osób do własnego zdrowia. Bagatelizują objawy chorobowe, licząc że samo przejdzie albo decydują się na samodzielne leczenie. Warto jednak oddać się w ręce specjalistów, którzy zlecą wykonanie badań i dokonają rozpoznania schorzenia. Wystarczy udać się do przychodni specjalistycznej po pomoc.

Cierpisz z powodu nawracających migren? Niepokoi Cię wysypka lub ból brzucha? Zmagasz się z przeziębieniem lub silnym bólem gardła? Zamiast leczyć się na własną rękę, skorzystaj z pomocy lekarzy. Wystarczy, że zaczniesz u lekarza pierwszego kontaktu, który w dalszej kolejności skieruje Cię do specjalisty.

Jeśli szukasz przychodni specjalistycznych, znajdujesz się we właściwym miejscu. Tutaj czeka na Ciebie wiele ciekawych i przydatnych artykułów. Zapoznasz się z rankingiem najlepszych ośrodków zdrowia. Sprawdzisz orientacyjne ceny za usługi prywatne.

Przychodnie specjalistyczne

Lekarz pierwszego kontaktu jest tą osobą, która - w zależności od problemu zdrowotnego - kieruje pacjenta do odpowiedniej poradni specjalistycznej. To właśnie tam specjaliści podejmują leczenie, stosując metody dobrane pod kątem rozpoznanej jednostki chorobowej.

Jeżeli Twoim problemem są częste infekcje nosa czy ucha, pomoc uzyskasz w poradni laryngologicznej. Jeśli nie możesz zapanować nad wahaniami poziomu cukru we krwi, wybierz się do poradni diabetologicznej. Jeśli szybko łapiesz zadyszkę, masz wysokie ciśnienie i odczuwasz kłucie w klatce piersiowej, poradnia kardiologiczna jest miejscem, które musisz odwiedzić.

Chcąc umówić się na wizytę do poradni specjalistycznej, bardzo często koniecznością jest posiadanie skierowania. Dotyczy to przede wszystkim tych poradni, które realizują bezpłatne wizyty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli decydujesz się na wizytę prywatną, skierowanie nie będzie potrzebne. Poszukujesz sprawdzonych poradni specjalistycznych, gdzie możesz liczyć na fachową pomoc? Zależy Ci na tym, by umówić się bez konieczności czekania miesiącami na wizytę? Dotrzyj do rekomendowanych poradni w Twoim mieście.

Diagnostyka

Troska o stan własnego zdrowia jest niezwykle ważna. Nie można bagatelizować żadnych niepokojących objawów, ponieważ może mieć to dość przykre konsekwencje. Warto więc udać się do lekarza, który rozpozna schorzenie lub wykluczy podejrzenia.

Diagnostyka z medycznego punktu widzenia to nauka o sposobach rozpoznawania chorób. Obejmuje badania podmiotowe (czyli wywiad lekarski) i badania przedmiotowe. Dużą rolę odgrywają również badania dodatkowe, które pozwalają na jeszcze trafniejsze rozpoznanie. Zalicza się do nich badania obrazowe, badania z wykorzystaniem technik endoskopowych oraz badania fragmentów tkanek, wydalin i wydzielin.

W tym miejscu znajdziesz informacje związane z szeroko pojętą diagnostyką. Poznasz placówki wykonujące obszerny zakres badań pozwalających na ocenę stanu zdrowia oraz potwierdzenie lub wykluczenie podejrzeń związanych z konkretną chorobą.

Badania

Każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie każdy jednak wychodzi z takiego założenia w odniesieniu do swojego stanu zdrowia. Tymczasem bardzo często wykonanie kilku podstawowych badań pozwoliłoby wykryć chorobę i podjąć jej leczenie, zanim jeszcze zdąży na dobre się rozwinąć. Dlatego tych spraw nie można bagatelizować.

Badania to bardzo szeroka dziedzina, która obejmuje wiele różnych specjalizacji. Wyróżnić można m.in. badania podstawowe i biochemiczne, badania alergologiczne, badania obejmujące diagnostykę cukrzycy, badania hormonalne, badania w kierunku chorób nowotworowych, badania w kierunku anemii, badania serologiczne, badania genetyczne (w tym na ustalenie ojcostwa).

Chcąc poddać się badaniom, warto wybrać profesjonalną placówkę. Profesjonalizm przekłada się bowiem na precyzję pomiarów oraz wyników. To ważne, ponieważ nawet najmniejszy błąd może wpłynąć na dalsze postępowanie lekarskie.

Artykuły

Hashimoto a ciąża. Co trzeba wiedzieć?
Przeczytaj, jakie zagrożenia niesie Hashimoto wykryte w ciąży • Sprawdź, jak zajść w ciążę przy Hashimoto • Dowiedz się, jak leczyć objawy choroby.
Badanie kapsułką endoskopową
Badanie przy wykorzystaniu kapsułki endoskopowej charakteryzuje się wysoką skutecznością w wykrywaniu chorób przewodu pokarmowego – zwłaszcza jelita cienkiego.
Co zawiera melatoninę i jak uzupełnić jej braki?
Dowiedz się, co zawiera melatoninę • Sprawdź, w jakich produktach znajdziesz hormon snu • Przeczytaj, jak uzupełnić braki i pozbyć się problemów ze snem.
Legnicki NZOZ – wyróżniająca się poradnia ogólna i gabinety specjalistyczne!
Tym, czym wyróżnia się legnicki NZOZ Tatrzańska, są m.in. innowacyjna rehabilitacja (np. jonofereza), a także oferowanie profilaktyki chorób tropikalnych.
Podstawowa Opieka Zdrowotna i poradnie specjalistyczne w Mysłowicach
Przykładem uznanego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej jest Przychodnia Czwórka w Mysłowicach. Wyposażona jest ona m.in. w nowoczesną pracownię OCT.
Niepłodność u mężczyzn – czy można ją wyleczyć? Tak, ale najpierw trzeba się zbadać
Wiele par marzących o dziecku ma problem ze sprowadzeniem na świat potomka. Nie ma co rozpaczać, trzeba się zbadać. Do lekarza musi iść oboje partnerów.
O czym informują badania hormonów tarczycy i kiedy je wykonać?
Tarczyca i przysadka mózgowa produkują hormony niezbędne w wielu procesach fizjologicznych. Oznaczanie poziomu TSH, T3 i T4 pozwala wykryć nieprawidłowości.
Jak zapobiegać i leczyć różyczkę? Skuteczna profilaktyka i leczenie
Przed różyczką można się uchronić! • Poznaj sposoby, jak zapobiegać chorobie • Dowiedz się, jak szybko i skutecznie wyleczyć różyczkę i nie bać się o powikłania

Rankingi

Znajdź najlepsze przychodnie specjalistyczne