Dowiedz się więcej...

"Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz"... Te słowa doskonale podsumowują podejście wielu osób do własnego zdrowia. Bagatelizują objawy chorobowe, licząc że samo przejdzie albo decydują się na samodzielne leczenie. Warto jednak oddać się w ręce specjalistów, którzy zlecą wykonanie badań i dokonają rozpoznania schorzenia. Wystarczy udać się do przychodni specjalistycznej po pomoc.

Cierpisz z powodu nawracających migren? Niepokoi Cię wysypka lub ból brzucha? Zmagasz się z przeziębieniem lub silnym bólem gardła? Zamiast leczyć się na własną rękę, skorzystaj z pomocy lekarzy. Wystarczy, że zaczniesz u lekarza pierwszego kontaktu, który w dalszej kolejności skieruje Cię do specjalisty.

Jeśli szukasz przychodni specjalistycznych, znajdujesz się we właściwym miejscu. Tutaj czeka na Ciebie wiele ciekawych i przydatnych artykułów. Zapoznasz się z rankingiem najlepszych ośrodków zdrowia. Sprawdzisz orientacyjne ceny za usługi prywatne.

Przychodnie specjalistyczne

Lekarz pierwszego kontaktu jest tą osobą, która - w zależności od problemu zdrowotnego - kieruje pacjenta do odpowiedniej poradni specjalistycznej. To właśnie tam specjaliści podejmują leczenie, stosując metody dobrane pod kątem rozpoznanej jednostki chorobowej.

Jeżeli Twoim problemem są częste infekcje nosa czy ucha, pomoc uzyskasz w poradni laryngologicznej. Jeśli nie możesz zapanować nad wahaniami poziomu cukru we krwi, wybierz się do poradni diabetologicznej. Jeśli szybko łapiesz zadyszkę, masz wysokie ciśnienie i odczuwasz kłucie w klatce piersiowej, poradnia kardiologiczna jest miejscem, które musisz odwiedzić.

Chcąc umówić się na wizytę do poradni specjalistycznej, bardzo często koniecznością jest posiadanie skierowania. Dotyczy to przede wszystkim tych poradni, które realizują bezpłatne wizyty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli decydujesz się na wizytę prywatną, skierowanie nie będzie potrzebne. Poszukujesz sprawdzonych poradni specjalistycznych, gdzie możesz liczyć na fachową pomoc? Zależy Ci na tym, by umówić się bez konieczności czekania miesiącami na wizytę? Dotrzyj do rekomendowanych poradni w Twoim mieście.

Diagnostyka

Troska o stan własnego zdrowia jest niezwykle ważna. Nie można bagatelizować żadnych niepokojących objawów, ponieważ może mieć to dość przykre konsekwencje. Warto więc udać się do lekarza, który rozpozna schorzenie lub wykluczy podejrzenia.

Diagnostyka z medycznego punktu widzenia to nauka o sposobach rozpoznawania chorób. Obejmuje badania podmiotowe (czyli wywiad lekarski) i badania przedmiotowe. Dużą rolę odgrywają również badania dodatkowe, które pozwalają na jeszcze trafniejsze rozpoznanie. Zalicza się do nich badania obrazowe, badania z wykorzystaniem technik endoskopowych oraz badania fragmentów tkanek, wydalin i wydzielin.

W tym miejscu znajdziesz informacje związane z szeroko pojętą diagnostyką. Poznasz placówki wykonujące obszerny zakres badań pozwalających na ocenę stanu zdrowia oraz potwierdzenie lub wykluczenie podejrzeń związanych z konkretną chorobą.

Badania

Każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie każdy jednak wychodzi z takiego założenia w odniesieniu do swojego stanu zdrowia. Tymczasem bardzo często wykonanie kilku podstawowych badań pozwoliłoby wykryć chorobę i podjąć jej leczenie, zanim jeszcze zdąży na dobre się rozwinąć. Dlatego tych spraw nie można bagatelizować.

Badania to bardzo szeroka dziedzina, która obejmuje wiele różnych specjalizacji. Wyróżnić można m.in. badania podstawowe i biochemiczne, badania alergologiczne, badania obejmujące diagnostykę cukrzycy, badania hormonalne, badania w kierunku chorób nowotworowych, badania w kierunku anemii, badania serologiczne, badania genetyczne (w tym na ustalenie ojcostwa).

Chcąc poddać się badaniom, warto wybrać profesjonalną placówkę. Profesjonalizm przekłada się bowiem na precyzję pomiarów oraz wyników. To ważne, ponieważ nawet najmniejszy błąd może wpłynąć na dalsze postępowanie lekarskie.

Artykuły

Jakie są objawy niedoboru żelaza?
Niedobór żelaza w widoczny sposób wpływa na pracę organizmu • Jak go rozpoznać? • Jak uzupełnić niedobór żelaza? • Przeczytaj nasz poradnik.
Jak leczyć urazy i kontuzje u biegacza?
Brak przygotowania kondycyjnego lub zbyt intensywny trening mogą spowodować dotkliwe dolegliwości u biegaczy. Nigdy nie wolno ich bagatelizować.
Problemy z sercem – dlaczego nie powinno bagatelizować się żadnych objawów?
Żadnych objawów niewłaściwego funkcjonowania serca nie powinno się bagatelizować. Warto udać się na specjalistyczne badanie w renomowanych przychodniach..
Ośrodek terapii i promocji zdrowia psychicznego - w czym Ci pomoże?
Ośrodek terapii i promocji zdrowia psychicznego pomoże Ci w wielu schorzeniach natury psychicznej. Jacy specjaliści w nim pracują? Koniecznie sprawdź!
Udar słoneczny a odwodnienie. Jak rozpoznać odwodnienie?
Odwodnienie organizmu może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia • Dowiedz się, jak szybko rozpoznać odwodnienie i jakie mogą być jego skutki.
Czym zajmują się poradnie pediatryczne i jak znaleźć dobrego specjalistę?
Pediatra to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób okresu dziecięcego. Czym powinien cechować się taki lekarz oraz jaki dokładny zakres jego obowiązków?
Pierwsza pomoc. Co robić przy udarze słonecznym?
Nie wiesz, jak się zachować, gdy ma się udar słoneczny? • Sprawdź wskazówki, jak szybko udzielić pierwszej pomocy i co pomaga na udar słoneczny.
Podstawowa Opieka Zdrowotna i poradnie specjalistyczne w Mysłowicach
Przykładem uznanego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej jest Przychodnia Czwórka w Mysłowicach. Wyposażona jest ona m.in. w nowoczesną pracownię OCT.

Rankingi

Znajdź najlepsze przychodnie specjalistyczne