Jak leczyć oparzenia słoneczne? Okłady, leki i domowe sposoby na oparzenia

Jak leczyć oparzenia słoneczne? Okłady, leki i domowe sposoby na oparzenia

Oparzenia słoneczne to przykre skutki zbyt długiego przebywania na słońcu lub nadmiernego korzystania z solarium. Ich objawem jest zaczerwieniona i piekąca skóra. Chcesz wiedzieć, jak skutecznie leczyć poparzenia? Zastanawiasz się, jakie są najlepsze domowe sposoby na oparzenia? Sprawdź nasz poradnik i znajdź odpowiedź na wszystkie swoje pytania!

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym jest oparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry, które jest spowodowane nadmierną ekspozycję na słońce. Powstaje ono, gdy ilość promieniowania UV docierającego do skóry przekracza zdolności ochronne melaniny – znajdującego się w skórze pigmentu. Najczęściej pojawia się na twarzy, dekolcie i ramionach.

Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń. Oparzenia I stopnia charakteryzują się zaczerwienieniem i pieczeniem skóry. To lekkie oparzenia, których leczenie trwa około 2 dni. 

Oparzenia II stopnia są bardziej poważne – wówczas oprócz zaczerwienienia występują także pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Przebieg leczenia powinien w tym przypadku ustalić lekarz. 

Najpoważniejsze oparzenia III stopnia dotyczą nie tylko naskórka, ale również skóry właściwej i nerwów. Oparzona skóra nie wykazuje reakcji na dotyk, a proces leczenia jest bardzo długi.

Kto jest najbardziej narażony na oparzenie słoneczne? Przede wszystkim dzieci, a także osoby posiadające jasną karnację.

ochrona przed poparzeniem u dzieci

Jak leczyć oparzenia słoneczne I stopnia?

Łagodne oparzenia słoneczne można leczyć samodzielnie. Poparzoną skórę w pierwszej kolejności należy schłodzić za pomocą zimnego ręcznika lub kąpieli. Chłód uśmierzy ból i zredukuje zaczerwienienie. Ulgę przyniosą również leki na oparzenie słoneczne dostępne w aptece całodobowej, zawierające d-panthenol i alantoinę. 

W drogeriach możemy również kupić balsamy po opalaniu, które mają właściwości natłuszczające, nawilżające, chłodzące i regenerujące. Warto również sięgnąć po maści z kwasem hialuronowym, a także witaminę C i E.

Jak leczyć oparzenia słoneczne II i III stopnia?

Leczenie oparzeń II stopnia jest bardziej skomplikowane. W takim przypadku może być konieczne zastosowanie przeciwobrzękowych maści steroidowych, maści wysuszających i zabezpieczających przed wtórną infekcją bakteryjną. Należy pamiętać, że płyn surowiczy znajdujący się w towarzyszącym oparzeniu bąblom stanowi pożywkę dla bakterii chorobotwórczych i może przyczynić się do powstania zakażenia.

Zarówno oparzenia II i III stopnia wymagają konsultacji lekarskiej, szczególnie, jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak nudności czy zawroty głowy. Po zakończeniu leczenia zalecana jest wizyta u dermatologa.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Domowe sposoby na oparzenia cieszą się dużą popularnością. Naturalne metody znacznie przyspieszają proces regeneracji naskórka. Co możemy wykorzystać, aby złagodzić skutki oparzenia?

  • Okłady z kefiru lub maślanki – produkty te wyciągają z ciała wysoką temperaturę, przywracają prawidłowe pH skóry i nawilżają ją.
  • Sok wyciśnięty z żywego aloesu – aloes ma właściwości silnie przeciwzapalne i przeciwutleniające, to skuteczny środek na oparzenia słoneczne.
  • Kąpiele w occie jabłkowym – ocet jabłkowy zapobiegnie rozwojowi infekcji i sprawi, że skóra stanie się mniej zaogniona.
  • Okłady z płatków owsianych – płatki owsiane działają przeciwzapalnie, zmniejszają ból i opuchliznę.
  • Okłady na oparzenia słoneczne z mięty lub nagietka  – mięta ma działanie chłodzące, a nagietek likwiduje stany zapalne.

Poznać więcej domowych sposobów na oparzenia słoneczne.

aloes na poparzenia słoneczne

Czym leczyć oparzenia słoneczne u dzieci?

Skóra dziecka jest dużo cieńsza, a naczynia krwionośne bardziej liczne, co powoduje, że oparzenia u maluchów powstają szybciej, niż u dorosłych. Jeśli zauważymy, że dziecko skarży się na pieczenie i zaczerwienienie skóry, możemy zastosować jeden z wymienionych powyżej sposobów. 

Na łagodne oparzenia możemy również wykorzystać ekstrakt z cebuli i czosnku, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Są one dostępne w postaci emulsji i maści. Aby leczenie oparzeń słonecznych u dziecka było jak najszybsze, wskazane jest unikanie słońca i stałe uzupełnianie płynów.

Oparzenia słoneczne mają swoje konsekwencje

Promienie słoneczne mają na nas dobry wpływ – już kilka minut na słońcu pozwala wytworzyć w organizmie odpowiednią ilość witaminy D3. Jednak musimy pamiętać, że nasza skóra nie przyjmie każdej ilości słońca, a konsekwencją nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV może być:

  • fotostarzenie się skóry, pogorszenie jej kondycji i elastyczności,
  • przebarwienia spowodowane nierówną aktywnością barwnika skórnego – melaniny,
  • osłabienie układu odpornościowego,
  • większe ryzyko wystąpienia raka skóry.

Aby uniknąć przykrych konsekwencji nadmiernego opalania, po każdym sezonie wakacyjnym zalecana jest wizyta u dermatologa, który zbada, czy znamiona nie rozwijają się w niepożądanym kierunku, a w razie zauważenia niepokojących objawów – zleci dodatkowe badania.

Przeczytaj artykuł o filtrach mineralnych i chemicznych.

Opracowanie:
Małgorzata
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży