Oparzenie słoneczne u dziecka. Jak chronić maluchy przed słońcem?

Oparzenie słoneczne u dziecka. Jak chronić maluchy przed słońcem?

Wrażliwa skóra dziecka jest szczególnie podatna na podrażnienia. Aby uchronić malucha przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, należy stosować dobry krem z filtrem przeznaczony dla dzieci lub niemowląt. Najmłodsze dzieci powinny unikać kąpieli słonecznych do ukończenia 3 roku życia. Co zrobić, gdy oparzenie słoneczne już się pojawi? Jak leczyć oparzenie słoneczne u dziecka? Sprawdź!

Strony www Strony www

Jak rozpoznać oparzenie słoneczne u dziecka?

Dzieci znacznie łatwiej niż dorośli ulegają poparzeniom słonecznym. Dzieje się tak, ponieważ skóra maluchów jest cieńsza, a gruczoły potowe nie działają jeszcze w pełni sprawnie, co powoduje, że dziecko chłodzi się gorzej, niż dorosły. Rozbrykanego malca trudno jednak nakłonić do zabawy w cieniu.

Objawem oparzenia słonecznego u dziecka jest zaczerwieniona skóra. Maluch może skarżyć się na ból i pieczenie, ponadto będzie płaczliwy i marudny. Jeśli na skórze są widoczne pęcherzyki, powinniśmy działać jak najszybciej, aby złagodzić przykre dolegliwości.

Oparzenia słoneczne u dzieci – leczenie

Pierwsza pomoc przy oparzeniach obejmuje schłodzenie skóry wodą. Pamiętajmy jednak, aby w tym celu nie używać wody morskiej. Dziecko powinniśmy jak najszybciej zabrać ze słońca i - jeśli nadal jest na dworze - posadzić w zacienionym miejscu.

Aby złagodzić skutki oparzenia u dziecka, warto zastosować jeden z preparatów dostępnych w aptece, zawierających alantoinę, wyciąg z aloesu lub panthenol na oparzenia. Kupując je, należy wybierać preparaty lekkie - w piance lub żelu.

Kojąco na oparzenie słoneczne u dziecka działa także spryskanie skóry wodą termalną lub specjalnym preparatem przeznaczonym dla skóry po opalaniu. Jeśli maluch skarży się na ból, należy podać mu leki przeciwbólowe, np. ibuprofen dla dzieci. Pomocne będą również domowe sposoby na oparzenia - okład z kefiru lub maślanki, aloesu, ogórka lub soku z ziemniaka.

Oparzenia II i III stopnia mogą wymagać zastosowania maści steroidowych i preparatów chroniących przed nadkażeniem bakteryjnym. Konieczna jest również wizyta lekarska. Aby nie dopuścić do odwodnienia malucha, należy podać mu niegazowaną wodę mineralną lub ziołową herbatkę. Po wyleczeniu zalecana jest wizyta u dermatologa.

Jak zapobiec oparzeniu u dziecka?

Delikatna i wrażliwa skóra dziecka jest szczególnie podatna na poparzenia słoneczne, dlatego musimy chronić ją w odpowiedni sposób. Maluchy do 3 roku życia nie powinny opalać się wcale. Na plaży powinny przebywać w cieniu, pod parasolem. W upalne dni, w godzinach największego nasłonecznienia (10:00-14:00) najlepiej zostać z dzieckiem w domu.

Aby chronić skórę dziecka przed słońcem, powinniśmy stosować krem z filtrem o wysokim faktorze. Należy nałożyć go na skórę minimum 30 minut przed ekspozycją na słońce. W trakcie przebywania maluchów na dworze podczas upału, powinniśmy uważnie je obserwować - jeśli zauważymy pierwsze oznaki podrażnienia skóry, należy jak najszybciej zabrać malucha w zacienione miejsce.

W przypadku niemowląt trzeba zachować szczególną ostrożność. Dziecko należy ubrać w bawełniane, przewiewne ubranka, a odkryte części ciała zabezpieczyć specjalnym kremem z filtrem dla niemowląt.

Opracowanie:
Małgorzata
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz