Jakie są przyczyny i objawy pokrzywki?

Jakie są przyczyny i objawy pokrzywki?

Zmiany pojawiające się na ciele mogą być wyjątkowo dokuczliwe. Bąble pieką, swędzą i nie dają spokoju. Mogą wystąpić pod wpływem działania różnych czynników, dlatego często nie wiemy, gdzie szukać źródła choroby. Jeśli zmagasz się ze zmianami skórnymi, koniecznie dowiedz się, czym charakteryzuje się pokrzywa i jak ją rozpoznać. Poznaj przyczyny swędzącego problemu.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak wygląda pokrzywka?

Pokrzywka jest chorobą, która manifestuje się zmianami skórnymi. Jest to reakcja naczyniowa, którą wywołują konkretne czynniki. Na skórze pojawiają się blade bąble, które otoczone są zaczerwienieniem. Chorzy odczuwają dyskomfort w postaci pieczenia i silnego swędzenia. Zwykle zmiany pojawiają się nagle. Mogą to być tylko pojedyncze bąble skupione w jednym lub kilku miejscach, w wielu przypadkach dochodzi do wystąpienia pokrzywki na brzuchu lub twarzy. Zmiany mogą wystąpić nawet na całym ciele.

Nazwa choroby nie jest przypadkowa – nawiązuje do wyglądu wysypki, która powstaje pod wpływem dotknięcia pokrzywy. Zmiany wywołane pokrzywką zwykle zanikają po kilku godzinach – zlewają się i bledną. Nie pozostają po nich żadne blizny i przebarwienia. Nie można jednak nigdy ich lekceważyć.

pokrzywka

Jakie są rodzaje pokrzywki?

U chorych może wystąpić pokrzywka:

  • ostra – gdy zmiany pojawiają się i ustępują w ciągu 6 tygodni
  • przewlekła – gdy zmiany nie znikają po 6 tygodniach

W przypadku pokrzywki trwającej krócej niż 6 tygodni, i w której trudno znaleźć przyczynę, mówi się o pokrzywce idiopatycznej. Przyczyną pokrzywki ostrej są zazwyczaj leki lub alergia. Pokrzywka przewlekła natomiast jest trudna do zdiagnozowania i lekarze często nie są w stanie ustalić, jaki czynnik ją wywołuje.

Jakie są objawy pokrzywki?

Zmiany skórne to niestety niejedyne objawy, które towarzyszą pokrzywce. Lekarze dermatolodzy wskazują, że u około połowy chorych może pojawić się wyjątkowo niebezpieczny obrzęk naczynioworuchowy. Jeśli pojawią się takie niepokojące objawy jak zawroty głowy, nagłe osłabienie, kołatanie serca, uczucie duszności, wymioty czy spadek ciśnienia, należy szybko zawiadomić pogotowie. Objawy te mogą być właśnie sygnałem pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga szybkiej interwencji służb medycznych.

Jakie są przyczyny pokrzywki?

Poza tym, że pokrzywka może być ostra lub przewlekła, ze względu na przyczynę wyróżnia się:

  • pokrzywkę alergiczną
  • pokrzywkę niealergiczną (wywołaną na skutek przyjęcia leku)
  • pokrzywkę fizykalną (wywołaną przez czynniki fizyczne, jak uciskanie, zimno czy promienie słoneczne)

Na wystąpienie pokrzywki narażone są w szczególności osoby, które zmagają się z różnymi schorzeniami i zakażeniami, w tym nowotworami, zapaleniem wątroby, HIV czy chorobami autoimmunologicznymi, np. chorobami tarczycy.

Najczęstsze czynniki wywołujące pokrzywkę to:

  • alergeny – mi.in. pyłki, kurz, sierść, niektóre materiały i substancje stosowane w kosmetykach
  • leki – niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak np. aspiryna, ibuprofen; antybiotyki jak np. penicylina, aminoglikozydy, tetracyklina; a także inne leki, ponieważ praktycznie każdy medykament  może być przyczyną wystąpienia pokrzywki
  • pokarmy – najczęściej do wystąpienia pokrzywki alergicznej przyczyniają się orzeszki ziemne oraz laskowe, ryby i skorupiaki, a także jaja kurze, mleko krowie, pszenica, soja; z kolei za pokrzywkę niealergiczną często odpowiadają owoce morza, truskawki, ser, szpinak.
  • ugryzienie przez owady – najczęściej osy, pszczoły, szerszenie, mrówki
  • czynniki fizykalne – ucisk, rozgrzanie, wysiłek, woda, słońce  
Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz