Najlepsze domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Najlepsze domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Zaczerwieniona skóra, pieczenie a nawet pęcherze – to objawy oparzenia słonecznego, wywołanego przez zbyt długie przebywanie na ostrym słońcu lub korzystanie z solarium. Chcesz wiedzieć, jak złagodzić nieprzyjemne dolegliwości? W terapii oparzeń słonecznych warto wykorzystać nie tylko ogólnodostępne środki, ale również domowe rozwiązania. Poznaj najlepsze domowe sposoby na oparzenia.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Aloes

Sok z liści aloesu zawiera enzymy, które przyśpieszają regenerację naskórka, saponiny o działaniu ściągającym i myjącym oraz aloektynę, działającą przeciwzapalnie. Ponadto aloes aktywizuje fibroblasty, które są odpowiedzialne za gojenie się skóry. Aby złagodzić poparzenia słoneczne, należy nasączyć gazę sokiem z aloesu i przyłożyć do skóry na około 15 minut. Jeśli nie mamy żywego aloesu, ulgę przyniesie również krem aloesowy.

Okłady z nagietka lub mięty

Nagietek ma działanie likwidujące stany zapalne, dlatego z powodzeniem możemy wykorzystać go w leczeniu oparzeń jako okład na chore miejsca. Podobnie możemy postąpić z miętą, która ma działanie chłodzące. Z kolei olejek z mięty pieprzowej, zawierający między innymi mentol, tymol, limonen, garbniki i flawanoidy, przyspiesza proces gojenia się skóry i działa przeciwzapalnie. Aby złagodzić oparzenie, musimy wymieszać 2 krople olejku w 100 ml wody. Schłodzonym preparatem nasączamy gazę, a następnie przykładamy ją do skóry.

Poznaj właściwości maści nagietkowej.

nagietek na oparzenia

Okład z zimnego jogurtu

Zimny jogurt, kefir lub maślanka dzięki zawartości białka i witaminy A, D i E zregenerują poparzony słońcem naskórek, przywrócą prawidłowe Ph skóry, nawilżą ją i utworzą na ciele powłokę chroniącą przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Wystarczy, że na zaczerwienioną skórę nałożymy okład z gazy nasączonej kefirem lub jogurtem. Pamiętajmy jedynie, aby nie używać do tego celu jogurtów owocowych, gdyż cukier może zaostrzyć stan zapalny skóry.

Białko jajek

Surowe białko zawiera cystatynę, która hamuje stany zapalne, a także lizozym, posiadający właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Obie te substancje mają działanie zbliżone do działania antybiotyku i przyśpieszają proces gojenia ran. Białko, podobnie jak inne produkty, wykorzystujemy w formie okładu. Możemy również je ubić a powstałą pianę nałożyć na uszkodzony naskórek na około 15 minut. Decydując się na ten sposób walki z oparzeniem, pamiętaj, aby żółtko nie dostało się do białka, gdyż wówczas lizozym straci swoje właściwości.

Ziemniaki

Sok ze świeżych ziemniaków zawiera substancję o działaniu zbliżonym do atropiny, dzięki czemu szybko łagodzi ból i zapobiega powstawaniu pęcherzy. Ponadto zawarty w ziemniakach krochmal chroni skórę przed podrażnieniami. W celu złagodzenia skutków oparzenia możemy użyć ziemniaków w plasterkach, zmielonych na puree lub wykorzystać skórki z ziemniaków. Papkę lub plasterki przyłóżmy do skóry i przykryjmy gazą. Okład pozostawmy na około 30 minut. Alternatywą dla świeżych ziemniaków może być mieszanka mąki ziemniaczanej i wody.

Ogórek

Jednym ze sprawdzonych sposobów na oparzenia jest ogórek. Zawiera on witaminę C i antyoksydanty, dzięki czemu zmniejsza ból i podrażnienie skóry, a także odżywia zniszczony naskórek. Istnieje kilka metod na wykorzystanie działania ogórka przy leczeniu oparzeń. Jedną z nich jest pokrojenie warzywa w plastry i pozostawienie go na poparzonej skórze przez około 30 minut. Do leczenia możemy również wykorzystać papkę ze świeżego obranego ogórka.

ogórek i jogurt na poparzenia

Niezależnie od tego, którą domową metodę wykorzystamy, aby zniwelować oparzenie słoneczne, pamiętajmy, aby kontrolować swój stan skóry po opalaniu u dermatologa.

Poznaj 5 zasad letniej pielęgnacji cery.

Opracowanie:
Małgorzata
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz