Jak brać melatoninę? Dawkowanie i skutki uboczne

Jak brać melatoninę? Dawkowanie i skutki uboczne

Melatonina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Gdy brakuje jej w organizmie, potrzebna jest suplementacja. Zastanawiasz się, kto może być w grupie ryzyka i powinien przyjmować tabletki? Koniecznie zapoznaj się z artykułem i sprawdź, w jakich dawkach stosować hormon na sen. Dowiedz się, czy można przedawkować melatoninę i czy istnieje ryzyko skutków ubocznych terapii.

Strony www Strony www

Kto powinien przyjmować tabletki z melatoniną?

Wskazaniem do stosowania melatoniny są przede wszystkim wszelkie zaburzenia snu. Problemy z zasypianiem czy budzeniem się w nocy mogą wynikać z różnych przyczyn. Przyjmowanie melatoniny z apteki w szczególności może pomóc osobom, które:

  • Często podróżują – kłopoty ze snem mogą pojawić się w wyniku jet lagu, wówczas zaleca się stosowanie melatoniny dwa dni przed wylotem
  • Pracują na zmiany – zegar biologiczny u pracowników zmianowych nie działa prawidłowo, więc suplementacja może złagodzić kłopoty z zasypianiem
  • Są niewidome – osoby z dysfunkcją wzroku mogą mieć zaburzony rytm dobowy

Dawkowanie melatoniny. Jak stosować hormon na sen?

Wiele osób, które skarży się na kłopoty ze snem, sięga po leki i suplementy. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Czy melatonina uzależnia? Melatonina jest to substancja bezpieczna, którą można przyjmować nawet przez dłuższy czas. Nie uzależnia, jednak dawka nie powinna być przypadkowa. To, jak stosować tabletki (nawet te bez recepty), należy wybrać się do przychodni i skonsultować z lekarzem, który dobierze odpowiednie proporcje i określi czas kuracji.

Dawka ustalana jest indywidualnie, ale zwykle jest to od 1 do 3 mg melatoniny. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić większą ilość – nawet 5 mg. Tabletki z melatoniną zazwyczaj przyjmuje się wieczorem na godzinę przed zaśnięciem. Nie należy nigdy odstawiać leku nagle, natomiast stopniowo redukować dawki.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór medykamentów z zawartością melatoniny. Poszczególne opakowania różni ilość tabletek oraz wysokość dawki, które zwykle idą w parze z niższą lub wyższą ceną.

Czy melatonina jest szkodliwa?

Mimo że melatonina uznawana jest za bezpieczny lek, trzeba pamiętać, że nie jest zupełnie obojętna dla organizmu. Dlatego nie wszyscy lekarze popierają suplementację. Mimo wszystko melatonina uznawana jest za lepszą alternatywę dla środków nasennych, ponieważ działa w sposób naturalny i łagodnie pomaga powrócić do równowagi. Nie każdy może jednak sięgnąć po tabletki dostępne bez recepty. Przed zażyciem należy zapoznać się z ulotką, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania.

Melatonina – przeciwwskazania:

  • alergia
  • ciąża i karmienie piersią
  • wiek – dzieci nie powinny stosować leków z melatoniną
  • spożywanie alkoholu
  • choroby wątroby

Należy pamiętać o bezwzględnym zakazie prowadzenia pojazdów po przyjęciu leków z zawartością melatoniny.

Czy można przedawkować melatoninę?

Jak każdy lek czy suplement, również i w tym przypadku można przedawkować. Należy pamiętać, że   nadmiar melatoniny może powodować efekty uboczne. Osoby, które przyjmują leki, powinny zapoznać się z ulotką. Melatonina może wchodzić w interakcje antydepresantami, lekami na ciśnienie krwi, a także rozrzedzającymi krew.

Jakie są skutki uboczne melatoniny ?

U niektórych osób podczas leczenia mogą wystąpić reakcje niepożądane. Efekty uboczne melatoniny przyjmowanej w nadmiarze to m.in. osłabienie, senność, bóle i zawroty głowy, a także mdłości. Zbyt duże dawki mogą powodować niepokój i koszmary senne. Podawanie melatoniny u osób z padaczką czy halucynacjami nie rozwiąże problemu, a wręcz może pogarszać stan chorego.  

Dowiedz się, jak zbadać poziom melatoniny.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży