Materiał Partnera

Bezcenna witamina D – jak sprawdzić, czy jej brakuje?

Bezcenna witamina D – jak sprawdzić, czy jej brakuje?

O witaminach słyszał każdy z nas i z pewnością każdy również docenia potrzebę dostarczania ich organizmowi. Nie wszystkie witaminy są tak samo znane i nie o każdą z nich dbamy w jednakowym stopniu. Do tych, którym obecnie poświęca się coraz więcej uwagi, należy witamina D.

Czym jest witamina D?

O witaminie D i jej znaczeniu dla ludzkiego organizmu usłyszano już w 1922 roku, kiedy to Amerykanin Elmer McCollum wyodrębnił tę wyjątkową substancję z oleju z wątroby dorsza, stosowanego w leczeniu krzywicy u dzieci. Chociaż sam związek odkryto późno, to jego istnienie i korzystne skutki, podobnie jak i promieniowania ultrafioletowego, dostrzeżono jeszcze na początku XIX wieku. Dzieci wystawiane na kąpiele słoneczne wracały do zdrowia, podobnie jak po aplikowaniu im rybiego oleju, dziś znanego jako tran. Specyfika witaminy D sprowadza się do jej odrębności od innych witamin, bowiem jest hormonem wytwarzanym przez ludzką skórę pod wpływem promieni słonecznych. Naturalne uzupełnienie poziomu witaminy D jest możliwe dwiema drogami – poprzez wystawianie skóry na słońce oraz z pożywieniem. Jeśli źródła są niewystarczające, należy uzupełnić witaminę poprzez przyjmowanie odpowiednich preparatów.

Witamina D nie tylko na krzywicę

Chociaż przez wiele dziesięcioleci uważano, że podstawowym znaczeniem witaminy D jest jej wpływ na prawidłową budowę kości u dzieci, to ostatnie lata wykazały, że ma ona znacznie większe znaczenie dla naszego organizmu. Główną rolę roślinny ergokalcyferol i zwierzęcy cholekalcyferol odgrywają oczywiście w gospodarce wapniowo-fosforanowej, dzięki czemu nie tylko układ kostny funkcjonuje lepiej, ale również nerki i przewód pokarmowy. Witamina D odpowiada również za utrzymanie prawidłowej masy i siły mięśni, w tym również serca, decydując o jego pracy i wpływie na ogólną kondycję organizmu. Kolejnym ważnym zadaniem substancji jest jej działanie immunomodulujące wpływające na siłę układu odpornościowego, wspomagające walkę organizmu z wieloma chorobami ogólnoustrojowymi. Witamina D umożliwia również regenerację neuronów i przewodzenie impulsów nerwowych, więc decyduje o funkcjonowaniu układu nerwowego.

Jak sprawdzić poziom witaminy D?

Jak w przypadku każdej witaminy, również odpowiedni poziom witaminy D decyduje o naszym zdrowiu. Zarówno jej nadmiar, jak i niedobór niosą więc poważne konsekwencje. Niewiele pokarmów zawiera ten związek, a szczególnie zimą, gdy rzadziej i krócej przebywamy na dworze, możemy wymagać dodatkowej suplementacji. Centrum Medyczne Luxmed to grupa placówek medycznych wyposażonych w nowoczesne laboratoria diagnostyczne, w których można wykonać badanie określające zawartość witaminy D w organizmie. To jedyna znana metoda pozwalająca na ustalenie poziomu substancji, określana jako metoda referencyjna, gwarantująca dokładne i powtarzalne pomiary dla analizowanego medium. Stosowana w laboratoriach Centrum metoda jest w pełni automatyczna, oparta na technologii chemiluminescencji. Dodatkowo badanie poddawane jest codziennej kontroli jakości. Wynik wskazujący na potrzebę uzupełnienia niedoboru to wartość poniżej 30 ng/ml.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz