Dowiedz się więcej...

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się stomatolog, kim jest ortodonta, a kim protetyk? Na co zwracać uwagę wybierając odpowiedniego specjalistę, który pomoże nam lub – co lepsze – zapobiegnie problemom z zębami? Jakie kompetencje i certyfikaty posiadać powinien dany lekarz? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej branży działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną medycynie związanej z jamą ustną i zębami. Strona poświęcona jest lekarzom specjalizującym się w stomatologii oraz zajmującym się zgryzem i protezami, a także świadczonych przez nich usługom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najlepiej ocenianych czy najczęściej polecanych lekarzy stomatologów działających w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze wiadomości z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru usługi czy lekarza. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i inne niezbędne informacje.

Stomatolog

Stomatolog to lekarz świadczący usługi z zakresu medycyny związanej z jamą ustną i zębami. Zajmuje się zarówno leczeniem, jak i różnymi patologiami występującymi w tym zakresie.

Nazwa stomatolog wywodzi się z greki – stoma oznacza usta, a logia naukę. Odpowiednikiem stomatologa jest dentysta. Te dwie nazwy funkcjonują naprzemiennie, gdyż tak postanowiła Naczelna Izba Lekarska, dopuszczając do użytku obydwa tytuły. Wyraz dentysta wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb.

W celu uzyskania tytułu lekarza dentysty (stomatologa) w Polsce należy odbyć 5 letnie studia kierunkowe, staż dyplomowy, a potem zdać tzw. Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy – LDEK. Po 1.10.2016 roku staż podyplomowy zostanie zniesiony. Wszystkie wspominane powyżej wyznaczniki zawarte są w Ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. 2011 nr 113 poz. 658).

Ortodonta

Ortodonta to lekarz stomatolog, który specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu wad zgryzu, wad szczęki, żuchwy, twarzy. W związku z licznymi możliwościami leczenia ortodontycznego ortodoncja nazywana bywa ortopedią szczękową. Ortodonta leczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Działania związane z tą specjalizacją medyczną nie wiążą się wyłącznie z estetyką i dobrym ułożeniem zębów. Poprawny zgryz ma wpływ na lepsze utrzymanie czystości w jamie ustanej, skuteczną walkę i zapobieganie próchnicy, a także paradontozie. Ponadto wpływa na poprawę wymowy i redukcje istniejących wad wymowy. Jest jedną z ważniejszych specjalizacji w dziedzinie stomatologii.

Podstawowe zadania ortodonty, to korekcja nieprawidłowego zgryzu. Wśród najczęściej występujących wad wymienia się otwarty, głęboki czy krzyżowy zgryz. Ponadto najczęstszymi problemami, z którymi zajmuje się ortodonta, są stłoczenia, szparowatość, czy istnienie zębów nadliczbowych oraz sprawy związane z rozwojem szczęki i żuchwy.

Protetyk

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii zajmujący się wypełnianiem ubytków po utracie zębów stałych lub ich dużym uszkodzeniu.

Ubytki w uzębieniu to problem nie tylko natury estetycznej, ale również zdrowotnej. U osób, które utraciły zęby upośledzona jest funkcja żucia, co negatywnie wpływa na pracę układu trawiennego. Równocześnie w miejscu ubytków kostnych następuje proces zaniku kości. W konsekwencji może to prowadzić do zaburzeń zgryzu oraz do trwałych zmian w budowie kostnej żuchwy i szczęki.

Dzięki ewolucji w dziedzinie technologii stomatologicznej lekarze protetycy z równym powodzeniem są w stanie odbudować utracone zęby, ich fragmenty czy całkowicie bezzębne szczęki. Do odtworzenia uzębienia wykorzystuje się tzw. uzupełnienia protetyczne, które mogą być stałe, ruchome i kombinowane. Wśród protez ruchomych najczęściej stosowane są protezy akrylowe, szkieletowe i nylonowe, natomiast ruchome protezy to korony oraz mosty. Nowoczesne protezy dentystyczne wyglądają bardzo naturalnie i pozwalają ludziom na normalne funkcjonowanie.

Artykuły

Pięć sposobów na zdrowe i piękne zęby
Zdrowe zęby to efekt przestrzegania zasad higieny jamy ustnej. Istotne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz dokładne szczotkowanie uzębienia.
Choroby przyzębia - co je wywołuje i jak je leczyć?
Jeśli masz chore przyzębie, poznaj przyczyny schorzenia i znajdź skuteczny sposób leczenia. Udaj się do najlepszego dentysty, którego znajdziesz w katalogu.
Paradontoza – jak leczyć?
Masz wątpliwości, co to jest paradontoza i jakie objawy towarzyszą tej dolegliwości? Przekonaj się, jakie są skuteczne sposoby leczenia paradontozy u dentysty.
Kiedy należy zabrać dziecko do ortodonty?
Dowiedz się, czym zajmuje się lekarz ortodonta i czy pomoże wyleczyć wadę zgryzu u dziecka. Co powinno skłonić nas do wizyty w gabinecie specjalisty?
Nowoczesne protezy – piękny, naturalny efekt. Jak go osiągnąć?
Dlaczego trzeba uzupełniać braki w uzębieniu? To nie tylko kwestia estetyki. Braki w uzębieniu mogą być powodem wielu problemów i chorób jamy ustnej.
Dlaczego warto odwiedzać gabinet dentystyczny?
Dbanie o zęby już od najmłodszych lat polega na profilaktyce oraz – w razie jakichkolwiek nieprawidłowości – odpowiednim leczeniu w profesjonalnym gabinecie.
Jak często należy odwiedzać gabinet dentystyczny?
Zdrowe i białe zęby to marzenie wielu z nas. Oprócz codziennej higieny powinniśmy zadbać również o regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Jak często?
Nowoczesne metody w ortodoncji
Klasyczne aparaty ortodontyczne nie są koniecznością. Poznaj nowoczesną metodę leczenia wad zgryzu, dzięki nakładkom Clear Aligner.

Rankingi

Znajdź najlepszych stomatologów

Nasi partnerzy: