Jak zachować zdrowe zęby przez całe życie?

Jak zachować zdrowe zęby przez całe życie?
Przywykliśmy do tego, że utrata zębów wraz z wiekiem to normalna i nieunikniona sprawa. Tymczasem posiadanie ładnych i zdrowych zębów przez całe życie wcale nie jest niewykonalne. Wymaga jedynie przestrzegania kilku prostych zasad.

Przestrzegaj podstawowych zasad higieny

Zdawać by się mogło, że jest to oczywiste. A jednak z najnowszych danych wynika, że aż 3,8 miliona Polaków w ogóle nie myje zębów. Mało tego, 800 tysięcy w ogóle nie posiada szczoteczki do zębów. Aby dłużej cieszyć się zdrowymi zębami i odsunąć widmo nielubianych wizyt w gabinecie stomatologicznym, wystarczy myć je rano i wieczorem, nie jeść po szczotkowaniu przez 1-2 godziny, stosować nić dentystyczną, by pozbyć się pozostających między zębami resztek jedzenia oraz stosować bezcukrową gumę do żucia - o ile nie mamy możliwości należycie umyć zębów (gumę żujemy około 15 minut).

„Zaprzyjaźnij się” ze stomatologiem

Niezwykle ważne, aby od początku zadbać o to, by skojarzenia z gabinetem stomatologicznym były jak najmniej nieprzyjemne. Warto już małe dziecko zabrać do sympatycznego lekarza, który pokaże różne przyrządy albo powozi na fotelu w górę i w dół. Po co? Ponieważ trauma wynikająca z koszmarnego pierwszego spotkania z dentystą może odbić się na późniejszej niechęci. Unikamy wówczas gabinetu stomatologicznego, rezygnujemy z regularnych wizyt kontrolnych, a niektóre osoby nie udają się do lekarza nawet, kiedy ząb już boli. Tymczasem regularne kontrole sprawiają, że sama wizyta rzadko kiedy jest naprawdę nieprzyjemna, ponieważ wszelkie drobne ubytki są usuwane na bieżąco, a np. regularne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego pomoże nam uchronić się przed rozwojem paradontozy.

Dieta dla zębów

Nie zaszkodzi także urozmaicić swoją dietę produktami bogatymi w składniki mające dobry wpływ na zdrowie zębów. Wskazane są: białko, kwasy Omega 3 i 6, witaminy z grupy B, wapń, fosfor, potas. Zaleca się ograniczenie produktów zawierających cukry proste. Lepiej unikać dań kleistych, oblepiających zęby, szczególnie jeśli nie mamy możliwości porządnego wyszczotkowania zębów po posiłku.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz