Korona, licówka, most... Co dokładnie oznaczają te terminy?

Korona, licówka, most... Co dokładnie oznaczają te terminy?
Wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę z możliwości, które niesie za sobą rozwój stomatologii. Obserwując poczynania gwiazd ekranu lub muzyki, aż trudno uwierzyć, że w dzisiejszych czasach można mieć tak piękne jak one zęby, ale jednak jest to możliwe, wystarczy tylko zdecydować się na leczenie protetyczne. I nie chodzi tutaj o tzw. „sztuczną szczękę”, ale o mniej lub bardziej inwazyjne protezy gwarantujące piękny i śnieżnobiały uśmiech. Które z nich stosuje się najczęściej?

Licówka

Jest to jeden z najmniej inwazyjnych sposobów na śnieżnobiałe zęby. Licówka, jak sama nazwa wskazuje, ma postać cienkiego płatka naklejanego na przednią powierzchnię zęba, dzięki czemu zewnętrznie przyjmuje on wygląd właśnie tego płatka. Licówki wykonane są najczęściej z tworzywa porcelanowego zapewniającego im znaczną wytrzymałość mechaniczną (źródło: dentamedica.com.pl/en/dentistry/prosthetic-treatment). Protezy te maskują delikatne tylko niedoskonałości w budowie i strukturze zębów takie jak nieodpowiedni kolor, złe położenie skutkujące diastemą lub krzywy wzrost. Ta prosta metoda w niektórych przypadkach pozwala uniknąć o wiele bardziej kosztownego leczenia, dlatego cieszy się bardzo dużą popularnością wśród pacjentów.

Korona

Korony zębowe stosuje się w przypadku pojedynczych zębów, które np. uległy uszkodzeniu mechanicznemu. Proteza ma postać porcelanowej czapeczki (na podbudowie metalowej lub pełnoceramicznej) nakładanej na naturalny ząb. Założenie korony wymaga odpowiedniego przygotowania zęba polegającego na odpowiednim oszlifowaniu i przede wszystkim wyleczeniu tkanek zęba i przyzębia. Następnie lekarz pobiera wyciski, które posłużą do wykonania dopasowanej protezy ‒ nie dzieje się to od razu, dlatego stomatolog nakłada na ząb tymczasową koronę, dzięki czemu pacjent, do czasu wykonania docelowej protezy, może normalnie funkcjonować. W niektórych przypadkach uszkodzenia zęba są na tyle duże, że zachodzi konieczność zastosowania sztyftu - niewielkiego wkładu łączącego korzeń z koroną, który wzmacnia całą konstrukcję zęba.

Most

Most protetyczny stanowi rozwiązanie bardzo podobne do korony. Z tą różnicą, że mosty stosuje się w przypadku uszkodzeń kilku sąsiadujących ze sobą zębów, a sama proteza ma postać połączonych ze sobą kilku koron protetycznych. Jak można sobie wyobrazić, najmniejszy most będzie miał postać trzech koron - jednej stanowiącej przęsło (główny element) i dwóch nakładanych na zęby sąsiednie w stosunku do chorego.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz