Artykuł sponsorowany

Jak dbać o protezę ruchomą?

Jak dbać o protezę ruchomą?

Protezy akrylowe są w Polsce bardzo popularne. Stosują je głównie seniorzy oraz pacjenci, którzy z różnych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na założenie protezy stałej. Niestety niewiele osób pamięta o prawidłowej konserwacji protez ruchomych, co przyczynia się do skrócenia ich żywotności i utraty funkcjonalności. O czym trzeba pamiętać, użytkując protezę zębową?

Co prowadzi do powstania drobnych uszkodzeń na powierzchni protezy?

Proteza ruchoma to taka, którą w każdej chwili można wyciągnąć z ust. Zwykle konstrukcje protetyczne tego typu wykonuje się z tworzywa akrylowego. Na rynku dostępne są protezy akrylowe całkowite i częściowe. Te pierwsze stosuje się u pacjentów z bezzębiem, a te drugie u osób, które mają braki w uzębieniu.

Użytkownicy protez akrylowych muszą mieć na uwadze fakt, że nie są one tak wytrzymałe jak naturalne szkliwo. Łatwo zarysować ich powierzchnię na skutek stosowania nieodpowiedniej pasty do zębów lub zbyt twardej szczoteczki. W szczelinach, które często są niewidoczne gołym okiem, gromadzą się i namnażają patogeny, które mogą wywoływać stany zapalne śluzówki. Są one również przyczyną przykrego zapachu z ust.

Jak zadbać o prawidłową higienę protezy?

Protezę ruchomą należy dokładnie wyczyścić po każdym posiłku. Nie wystarczy opłukanie jej pod bieżącą wodą. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę o dwóch główkach, która ułatwia usuwanie resztek pokarmowych z konstrukcji protetycznej bez naruszania jej struktury.

Pomocne mogą okazać się też tabletki z aktywnym tlenem, które w okamgnieniu usuwają osady z powierzchni protezy oraz ją dezynfekują. Na uzupełnieniu protetycznym, tak jak na zębach, może odkładać się kamień nazębny.

Nie wolno go usuwać na własną rękę, gdyż może to się skończyć poważnym uszkodzeniem protezy. Trzeba zanieść uzupełnienie np. do Pracowni Protetycznej Joanny Piotrowskiej, gdzie specjaliści zajmą się profesjonalnym czyszczeniem.

Co zrobić, gdy proteza przestanie idealnie pasować lub się zniszczy?

Przeciętny czas użytkowania protezy ruchomej to 5 lat. Po tym okresie należy zwrócić się do stomatologa po nowe uzupełnienie. Dlaczego? Warunki anatomiczne w jamie ustnej zmieniają się i trzeba się do nich dostosować.

Niedopuszczalne jest samodzielne doginanie klamer czy użytkowanie protezy, która wcześniej należała do kogoś innego. Nie zaleca się również własnoręcznej naprawy uszkodzonej protezy. Czasem zdarza się, że uzupełnienie upadnie na podłogę i się pokruszy. Trzeba wtedy zebrać szczątki protezy i oddać je protetykowi do naprawy.

Jak przechowywać protezę?

Nie można nosić protezy ruchomej przez całą dobę. Noc powinna być czasem odpoczynku dla tkanek jamy ustnej. Wyczyszczoną protezę zębową należy przechowywać w specjalnym pojemniku. Błędem jest wstawianie jej do szklanki z wodą. Powoduje to odkształcenia i jest niehigieniczne.

Opracowanie:
Grodzisk Mazowiecki, Królewska 66
tel. 603 633 524
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz