Materiał Partnera

Jak prawidłowo dbać o protezę zębową?

Jak prawidłowo dbać o protezę zębową?

Z protezy zębowej korzystają najczęściej osoby w podeszłym wieku, ale nie jest to regułą. Coraz częściej zdarza się, że osoby w wieku 40 lat i młodsze, borykają się ze znacznymi brakami w uzębieniu, co skutkuje koniecznością noszenia uzupełnień. Protezy zębowe najczęściej wykonywane są z akrylu. Mogą być częściowe lub całkowite. Zarówno o jedne, jak i drugie należy dbać w odpowiedni sposób, by służyły nam jak najdłużej. O czym trzeba pamiętać?

Właściwa higiena jamy ustnej i pielęgnacja protezy

Wiele osób, które noszą protezę zębową, zapomina o codziennej higienie jamy ustnej. Tymczasem częściowy brak zębów, nie zwalnia nas z konieczności ich szczotkowania i nitkowania. Nawet  w przypadku całkowitego braku uzębienia, powinniśmy zadbać o czystość dziąseł, języka i świeży oddech. Samą protezę zębową również należy poddać rutynowemu czyszczeniu. Możemy to zrobić przy pomocy szczoteczki i specjalnej pasty lub musujących tabletek przeznaczonych do oczyszczania uzupełnienia z pozostałości po jedzeniu. Jak radzi specjalista z Pracowni Protetycznej w Pruszczu Gdańskim- osoby, które noszą protezę zębową, powinny zdecydować się na zakup szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Nie spowoduje ona podrażnienia dziąseł, a zapewni im delikatny masaż. Odpowiednia pielęgnacja protezy zębowej uchroni ją przed powstawaniem przebarwień, gromadzeniem się osadów i płytki nazębnej. Dzięki temu na dłużej zachowa ona swój estetyczny wygląd, co przełoży się bezpośrednio na jakość naszego uśmiechu. Warto pamiętać, że akryl jako tworzywo ma bardzo porowatą strukturę, co ułatwia powstawanie zanieczyszczeń. Łatwo też go porysować, dlatego tak ważne jest stosowanie past dedykowanych protezom zębowym. Zwykła pasta do zębów cechuje się zbyt dużą ścieralnością i szybko prowadzi do uszkodzenia uzupełnienia.

 Dbałość o protezę zębową

Proteza zębowa to swojego rodzaju inwestycja w nowy uśmiech. Pragniemy cieszyć się nią jak najdłużej, jednak zapominamy, że uzupełnienie – zarówno częściowe, jak i całościowe- może wymagać okresowych modyfikacji u protetyka lub też wymiany. Protezy zębowej nie można wyginać ani poddawać zbyt intensywnemu szczotkowaniu. Do jej płukania nie zaleca się używać wrzącej ani gorącej wody, ponieważ uzupełnienie może ulec deformacji. Naprawą popsutej protezy zajmie się profesjonalna pracownia protetyczna, lepiej nie robić tego na własną rękę. Ważne jest także, by uzupełnienia nie używać w czasie snu. Przez te kilka godzin warto dać odpocząć tkankom. Uzupełnienie można przechowywać w specjalnym pojemniczku lub w szklance z wodą.

Opracowanie:
Pruszcz Gdański, Grunwaldzka 25 lok. 204
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz