Artykuł sponsorowany

Na czym polega kanałowe leczenie zębów?

Na czym polega kanałowe leczenie zębów?

Nieleczona przez długi czas próchnica może spowodować poważne, nieodwracalne zmiany w zębie i doprowadzić do zapalenia miazgi. Kiedy zakażenie obejmuje naczynia krwionośne oraz nerwy znajdujące się w kanale zęba, u chorego pojawia się ostry ból, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie leczenia kanałowego lub, w najgorszym przypadku, ekstrakcja zęba.


Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest obecnie jedyną metodą, która pozwala na zachowanie zęba w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi. Chociaż przez wiele osób uważane jest za bolesne, dzięki stosowanym obecnie znieczuleniom, wcale nie musi powodować u pacjenta drastycznych odczuć. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych wykorzystuje się innowacyjne metody, które pozwalają nie tylko ograniczyć nieprzyjemne wrażenia u pacjenta, ale zapewniają też znacznie bardziej skuteczne i szybsze efekty leczenia niż kiedyś.

Leczenie kanałowe stosuje się w sytuacji, gdy u pacjenta rozwinie się nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej. Najczęstszą, ale nie jedyną przyczyną zapalenia jest nieleczona lub niewłaściwie leczona próchnica, która stopniowo dosięga coraz głębiej w strukturę zęba. Gdy dotyka miazgi, rozwija się zapalenie, które na początkowym etapie można zaleczyć bez oczyszczania całego kanału. Jeśli jednak przeoczymy ten moment, dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi, martwicy zęba, a nawet zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Chory będzie odczuwał ból już nie tylko podczas posiłków, ale nawet przy płukaniu ust letnią wodą. Mogą występować silne bóle głowy i gorączka – opowiada specjalista z kliniki stomatologicznej ES Dentica w Tychach.


Leczenie kanałowe krok po kroku

Decyzję o leczeniu kanałowym powinien podjąć lekarz stomatolog, specjalizujący się w endodoncji. Rozpoczęcie leczenia trzeba poprzedzić wykonaniem zdjęcia RTG chorego zęba. Jest to podstawowa w endodoncji metoda diagnostyki, która pozwala specjaliście ocenić ilość i przebieg zainfekowanych kanałów. Ta wiedza jest mu niezbędna do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu oczyszczania i wypełniania kanałów zęba. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego będzie można również sprawdzić, czy choroba nie rozprzestrzeniła się na głębsze tkanki otaczające ząb.

Zanim stomatolog rozpocznie pracę nad zębem, pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe. Kiedy zacznie działać, stomatolog przechodzi do właściwego etapu leczenia. Chory ząb jest otwierany w celu dotarcia do zainfekowanych kanałów. Za pomocą specjalnych narzędzi dentysta usuwa chorą miazgę i dokładnie oczyszcza kanał z jej pozostałości. W dobrych gabinetach leczenie kanałowe wykonuje się z użyciem mikroskopów, umożliwiających dentyście bardzo dokładną inspekcję kanałów, co ogranicza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów. Aby w kanałach nie pozostały żadne bakterie, grożące dalszym rozwojem choroby, są dezynfekowane profesjonalnymi preparatami stomatologicznymi. Po dokładnym wyczyszczeniu, opracowaniu i osuszeniu kanału, stomatolog wypełnia go plastyczną gutaperką. Jest to biokompatybilny, a więc bezpieczny dla pacjentów materiał, który pozwala szczelnie wypełnić całą przestrzeń wewnątrz kanału. Po zakończonym leczeniu należy ponownie wykonać RTG, aby upewnić się, że cały kanał został prawidłowo wypełniony. Zwieńczeniem leczenia endodontycznego jest odbudowa zniszczonej części korony za pomocą wypełnienia lub korony protetycznej.

Chociaż leczony kanałowo ząb jest martwy, może służyć pacjentowi bez żadnych dolegliwości ani powikłań jeszcze przez wiele lat. A ponieważ utrata każdego zęba prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji, nie tylko natury estetycznej, ale też zdrowotnej, zdecydowanie warto korzystać z pomocy endodonty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz