Artykuł sponsorowany

Rozwody, separacje, alimenty – potrzebny prawnik od spraw rodzinnych

Rozwody, separacje, alimenty – potrzebny prawnik od spraw rodzinnych

Nie zawsze życie toczy się zgodnie z planowanym scenariuszem. Często zamiast bajkowego „żyli długo i szczęśliwie” czeka nas sprawa rozwodowa albo przynajmniej separacja. Różne zawirowania w życiu rodzinnym dotyczą wielu par. Jak przejść przez nie bez szwanku? O pomoc trzeba poprosić dobrego prawnika.

Niedoceniana mediacja

Zanim pójdziemy do sądu, spróbujmy rozwiązać sprawy z małżonkiem bez angażowana w to wymiaru sprawiedliwości. Nie każdy poważny konflikt w małżeństwie musi od razu prowadzić do rozwodu. Wiele, nawet bardzo skomplikowanych spraw, można sobie wyjaśnić. Służy do tego mediacja. Dzięki tej trudnej sztuce dwie skłócone strony mogą dojść do porozumienia. Zadaniem mediatora jest pośredniczenie w rozmowie i prowadzenie jej w taki sposób, by nawarstwione negatywne emocje, rany i urazy zostały na chwilę odsunięte na bok. Dzięki temu możemy przypomnieć sobie, co tak naprawdę łączy na z małżonkiem i wspólnie spokojnie zdecydować, jak poradzimy sobie z problemami. Dopiero jeśli jesteśmy pewni, że nie uda nam się uratować małżeństwa, zacznijmy szukać prawnika. O mediacjach warto też pamiętać w trakcie rozwodu – często to właśnie prawnicy sugerują swoim klientom takie rozwiązanie. Dzięki pomocy mediatora możemy łatwiej ustalić zasady podziału majątku lub opieki nad dziećmi.

Czas na rozwód

Jeżeli jesteśmy już przekonani, że rozwód to jedyne wyjście z sytuacji, powinniśmy złożyć pozew o rozwód. Najlepiej naszymi działaniami pokieruje prawnik z doświadczeniem w sprawach rodzinnych – wielu specjalistów z tej dziedziny znajdziemy w firmie Michalski D. Kancelaria Radcy Prawnego. Pozew składamy do Sądu Okręgowego działającego na terenie, na którym mieszkamy lub mieszkaliśmy z małżonkiem. Pozew musi spełniać pewne warunki formalne – przede wszystkim musimy wskazać w nim dane stron – imiona, nazwiska i adresy. Musimy też w nim wskazać, czego i dlaczego się domagamy. Lista oczekiwań, które możemy wpisać do pozwu, jest dość długa.

  • Po pierwsze możemy ubiegać się o rozwiązanie małżeństwa z winy małżonka lub bez orzekania o winie żadnej ze stron.
  • W pozwie powinny się też znaleźć informacje dotyczące alimentów – czy chcemy otrzymywać je na dziecko, czy może także na siebie?
  • W wyjątkowo trudnych sytuacjach – na przykład w przypadku przemocy w rodzinie – możemy też wnioskować o eksmisję małżonka.

Ile to kosztuje?

Za postępowanie rozwodowe musimy wnieść opłatę do sądu. Wynosi ona 600 zł. W przypadku, gdy rozwód zostanie orzeczony bez orzekania o winie, połowa tej kwoty wróci na nasze konto. Jeśli nie mamy pieniędzy na uiszczenie opłaty, możemy zwrócić się z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku wpłacania pieniędzy. Teoretycznie podczas rozwodu nie musimy korzystać z usług prawnika, jednak tylko wsparcie radcy prawnego lub adwokata pozwala nam najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. Pomoc dobrej kancelarii przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy nie udało się nam dojść do porozumienia z małżonkiem na przykład w kwestii alimentów lub podziału majątku. Jeśli nie dysponujemy sumą pozwalającą opłacić prawnika z góry, możemy ustalić z nim, że będziemy płacić na przykład za każdą rozprawę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz