Artykuł sponsorowany

Alimenty – kiedy możemy się o nie starać?

Alimenty – kiedy możemy się o nie starać?

Zgodnie z przepisami prawa o ustalenie i przyznanie świadczenia alimentacyjnego może starać się osoba do tego uprawniona. Decyzja o odmowie lub przyznaniu alimentów uzależniona jest od wysokości dochodu zobowiązanego, jak i sytuacji, w jakiej aktualnie znajduje się osoba ubiegająca się o alimenty. Dowiedz się, kiedy masz szansę na otrzymanie świadczenia alimentacyjnego!

Kto może uzyskać alimenty?

Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego rodzice zobowiązani są do wypłaty świadczeń alimentacyjnych wobec dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.W niektórych sytuacjach również rodzice i byli małżonkowie mogą starać się o pomoc finansową. Alimenty zostaną przyznane wyłączeniu małżonkowi, który w wyniku rozwodu znalazł się w niedostatku.

Warto również pamiętać, że o świadczenie alimentacyjne może wystąpić tylko niewinny małżonek. W przypadku rozwiązania małżeństwa za porozumieniem stron – każdy z nich ma prawo do wzajemnej pomocy finansowej.Decyzja o przyznaniu alimentów na rzecz byłego małżonka nie jest dożywotnia i traci ważność w momencie zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę otrzymującą świadczenie.

Alimenty – postępowanie sądowe

Aby uzyskać alimenty, konieczne jest złożenie pozwu do Sądu Rejonowego, w czym pomoże wykwalifikowany specjalista w dziedzinie prawa cywilnego, np. Radcy Prawnego Agaty Maksjan-Wójcik.

W składanym pozwie musi znaleźć się kilka istotnych informacji, w tym:

  • wysokość alimentów,

  • okres, od którego alimenty mają być płacone,

  • uzasadnienie – czyli argumenty potwierdzające możliwość płacenia alimentów przez pozwanego oraz opis aktualnej sytuacji majątkowej.

W przypadku ubiegania się o świadczenie alimentacyjne do wniosku warto dołączyć konkretne dowody potwierdzające wysokość wydatków oraz dokonać obliczeń miesięcznych wydatków ponoszonych na rzecz dziecka. Sąd po przeanalizowaniu potrzeb osoby, na którą ma zostać przyznane świadczenie oraz po uwzględnieniu wysokości dochodu pozwanego – zasądzi alimenty.

Opracowanie:
Warszawa, Składkowskiego 3 lok. /169
tel. 503 002 777
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz