Artykuł sponsorowany

Najważniejsze informacje dotyczące prawa pracy

Najważniejsze informacje dotyczące prawa pracy

Prawo pracy to specjalizacja, która dotyczy praw oraz obowiązków pracowników i pracodawców, którzy są stronami stosunku pracy. W zakres prawa pracy wchodzą między innymi takie kwestie jak: powstanie stosunku pracy jak również jego zmiana czy ustanie, a także uprawnienia pracowników oraz pracodawcy, regulacje dotyczące czasu pracy, wynagrodzenia, urlopów czy rozstrzygania sporów w pracy. Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie?

Rodzaje umów o pracę

Prawo pracy dotyczy w zasadzie każdego, kto albo jest przedsiębiorcą i zatrudnia pracowników albo jest zatrudniony na umowę o pracę. Należy więc w tej sytuacji dowiedzieć się choćby wstępnych informacji w zakresie prawa pracy, a by znać swoje podstawowe obowiązki i prawa. Pierwszą zasadniczą kwestią będzie więc umowa o pracę. Jakie rozróżniamy w Polsce podstawowe rodzaje umów? Są to:

  • Umowa o pracę – określa się w niej pisemnie czas pracy, rodzaj, kwestie dotyczące wynagrodzenia oraz strony umowy.
  • Umowa zlecenie – dzięki niej warunki współpracy są bardziej elastyczne niż jest to w przypadku umowy o pracę. Warto wspomnieć, iż jej zasady nie określa jednak Kodeks Pracy, tylko Kodeks cywilny.
  • Umowa o dzieło – także należy to typu umów cywilnoprawnych. Musi w niej być w precyzyjny sposób określone wynagrodzenie oraz zadanie, które ma być wykonane na rzecz zleceniodawcy.

Obowiązki pracodawcy

Jeśli chodzi o podstawowe obowiązki pracodawcy, to musi on:

  • Zorganizować tobie zestaw badań, które zaświadczą, iż jesteś zdolny do wykonywania danej pracy, której zakres musi zostać opisany. Są to między innymi badania krwi i moczu.
  • Musi on dać pracownikowi możliwość urlopu według obowiązujących norm, a mówią one, że przy pełnym, czyli 40 – godzinnym wymiarze pracy (w tygodniu) przysługuje pracownikowi 20-26 dni urlopu – w tym 4 na żądanie (w nagłych przypadkach)
  • Musi on zapewnić pracownikom szkolenie BHP, zaznajomienie z regulaminem oraz zasadami, jakie panują w danym miejscu pracy
  • W ciągu 7 dni od podpisania umowy o pracę pracodawca jest zobowiązany do zgłoszenia pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zdrowotnych
  • Ponadto pracodawcę obowiązuje całkowity zakaz dyskryminacji pracowników ze względu na płeć, rasę, wiek czy pochodzenie.

Kto może nam pomóc w sprawach prawa pracy?

Jeśli potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w zakresie prawa pracy, to polecamy zapoznać się z ofertą sprawdzonej kancelarii radców prawnych Consulta, której wykwalifikowani pracownicy pomogą znaleźć się tobie w meandrach prawa pracy i nie tylko.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz