Artykuł sponsorowany

Kancelaria Radcy Prawnego Pawła Krasodomskiego: zasiedzenie nieruchomości w dobrej i złej wierze

Kancelaria Radcy Prawnego Pawła Krasodomskiego: zasiedzenie nieruchomości w dobrej i złej wierze

Polski system prawny przewiduje nabycie prawa własności przez zasiedzenie, czyli długotrwałe i faktyczne posiadanie nieruchomości oraz rzeczy ruchomych. Radca Prawny z Kancelarii Pawła Krasodomskiego wskazuje, że postępowanie w kwestii zasiedzenia jest regulowane przed kodeks postępowania cywilnego. Sprawdź, co musisz zrobić, aby uzyskać prawa do gruntu, i czym różni się zasiedzenie w dobrej i złej wierze.

Czym jest zasiedzenie nieruchomości i kiedy można złożyć wniosek do sądu?

Posiadacz nieruchomości, który nie jest jej właścicielem, nabywa prawa własności po upływie 20 lat (zasiedzenie w dobrej wierze) lub po 30 latach (w złej wierze). Jak wyjaśnia Radca Prawny z Kancelarii Pawła Krasodomskiego, możliwością zasiedzenia nie są objęci posiadacze zależni, czyli najemcy i dzierżawcy. Pierwszym krokiem do nabycia prawa własności jest złożenie wniosku w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca znajdowania się nieruchomości. Wnioskodawca musi uwzględnić wszystkie osoby zainteresowane w sprawie oraz dołączyć odpis z księgi wieczystej bądź zaświadczenie o stanie prawnym, a także mapy nieruchomości i wyciągi gruntu.

Kancelaria Radcy Prawnego Pawła Krasodomskiego: zasiedzenie w dobrej i złej wierze

Zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze odnosi się do uzasadnionego przekonania, że posiadacz samoistny jest prawnym właścicielem nieruchomości. Radca z Kancelarii Krasodomoskiego zaznacza, że aspekt dbania o nieruchomość nie jest kluczową kwestią – o wiele ważniejszy jest brak świadomości korzystania z cudzej własności. Termin „zła wiara” odnosi się do przypadku, gdy posiadacz wiedział, że nie jest prawowitym właścicielem. Uwaga! W przypadku ruchomości posiadacz w dobrej wierze nabywa własność po upływie 3 lat, zaś w złej wierze – nigdy nie uzyskuje do niej praw. Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość przerwania biegu zasiedzenia, np. po wytoczeniu przez spadkobiercę powództwa o uzgodnienie stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz