Wypadanie włosów? Zobacz, jak z nim walczyć!

Zadbane i gęste włosy postrzegane są jako oznaka zdrowia i element, który wpływa na atrakcyjność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niestety złe odżywianie, choroby, zatrucia i nieodpowiednia pielęgnacja mogą spowodować, że włosy będą osłabione i zaczną wypadać. Jak temu zaradzić? Przeczytaj, jak leczyć wypadanie włosów. Poznaj domowe sposoby na wypadające włosy i dowiedz się, jak dbać o swoje kosmyki na co dzień.


Co jest powodem wypadania włosów?
Włosy mogą wypadać z różnych przyczyn. Ich osłabienie może być spowodowane między innymi:
- złą dietą – m.in. niedoborem białka i mikro- oraz makroelementów, takich jak żelazo czy cynk, zbyt dużą ilością witaminy A lub niedoborem witamin z grupy B. Przeczytaj, jak witaminy wpływają na włosy.
- zaburzeniami hormonalnymi – np. przy niedoczynności tarczycy, z powodu spadku poziomu estrogenów w czasie menopauzy czy zaburzeniami hormonalnymi w czasie ciąży,
- chorobami skóry głowy – m.in. łysieniem plackowatym, łysieniem androgenowym, grzybicą skóry głowy, łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Zobacz, o jakich chorobach może świadczyć wypadanie włosów.
- dużą utratą masy ciała – włosy często wypadają w okresie od 3 do 6 miesięcy po utracie kilogramów, a także w trakcie anoreksji i bulimii,
- zatruciem metalami ciężkimi, takimi jak rtęć czy arsen,
- nieodpowiednią pielęgnacją – włosy mogą być osłabione na skutek częstego farbowania i stosowania silnych kosmetyków do ich stylizacji, niszczy je również tapirowanie, częste suszenie, prostowanie i używanie spinek oraz gumek do włosów,
- stosowaniem niektórych leków – np. w czasie chemioterapii, ale również środków antykoncepcyjnych.
Jak leczyć wypadanie włosów?
Osoby cierpiące na wypadanie włosów powinny przede wszystkim skonsultować się z trychologiem, a w przypadku, gdy problem jest spowodowany chorobą skóry głowy - dermatologiem. Wypadanie włosów wywoływane jest przez szereg różnych czynników, dlatego bardzo ważny jest dokładny wywiad lekarski w celu rozpoznania przyczyny tej dolegliwości.
Aby powstrzymać proces wypadania włosów, należy pobudzić wzrost nowych włókien. W tym celu warto stosować specjalne preparaty do wmasowywania w skórę głowy na bazie keratyny, aminokwasów i różnego rodzaju witamin oraz minerałów. Skórę głowy należy oczyszczać za pomocą peelingów i szamponów przeznaczonych do włosów osłabionych. Pomocny jest również masaż głowy, który pobudzi krążenie skóry głowy.
Jeśli zależy nam na szybszych efektach lub wypadanie włosów nasila się, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej na włosy. W leczeniu wypadania włosów stosuje się m.in. mezoterapię skóry głowy, karboksyterapię, terapię peptydową a w skrajnych przypadkach – również przeszczep włosów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych zabiegach, przeczytaj nasz poradnik.
Domowe sposoby na wypadające włosy
Na osłabione włosy mogą pomóc również domowe metody. Sprzymierzeńcem w walce z wypadającymi kosmykami jest m.in. awokado, które zawiera dużą ilość witaminy E, nawilża kosmyki i sprawia, że stają się mocniejsze. Mieszankę na włosy można przygotować z dojrzałego owocu, banana oraz łyżeczki oliwy z oliwek. Miksturę należy wmasować w skórę głowy i pozostawić na ok. 30 minut, a następnie spłukać i umyć włosy szamponem.
Pomocna może się okazać również maseczka z jajek. Znajdujące się w nich proteiny zwiększają gęstość włosów i poprawiają ich budowę. Maseczkę przygotowuje się, ubijając 1-2 jajka. Następnie należy nałożyć ją na mokre włosy i pozostawić na pół godziny, a potem zmyć.
Dobrym sposobem na wypadanie włosów jest również masaż skóry głowy. Będzie on skuteczniejszy, jeśli wykorzystamy podczas niego olejek rycynowy, który zawiera dużą ilość witaminy E i kwasów tłuszczowych, które pobudzają wzrost nowych kosmyków.
Jak zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów?
Na szczęście w większości przypadków można zapobiec wypadaniu włosów. Należy przy tym pamiętać o:
- stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji – włosów nie należy stylizować na gorąco, związywać ciasno gumką czy używać dużej ilości produktów do stylizacji. Powinno się natomiast systematycznie je podcinać i stosować odpowiednio dobrane szampony, odżywki i maski,
- unikaniu stresu, który może spowodować osłabienie włosów i zaburzenia hormonalne,
- nawilżeniu organizmu i odpowiedniej diecie, bogatej w witaminy i makro- oraz mikroelementy, warto ograniczyć alkohol i rzucić palenie, a także zrezygnować ze śmieciowego jedzenia,
- konsultacji lekarskiej – jeśli przyjmujemy leki nasilające problem wypadania włosów, koniecznie zwróćmy się do lekarza, który może zaproponować mniej inwazyjne rozwiązanie. Jeśli problem wypadania włosów związany jest z zaburzeniami hormonalnymi, odwiedźmy endokrynologa.