Artykuł sponsorowany

Jak leczyć chorobę Hashimoto?

Jak leczyć chorobę Hashimoto?

Przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy typu Hashimoto to w ostatnich latach jedna z najczęściej diagnozowanych przez endokrynologa chorób. Należy do chorób z autoagresji a jej przyczyny nie są nam do końca znane, dlatego trudno o skuteczną profilaktykę. Początek choroby i jej przebieg  może nasilać wiele czynników np. stres, przemęczenie lub niewłaściwy tryb życia. W jaki sposób można walczyć z chorobą Hashimoto? Czy możesz skutecznie się jej pozbyć?

Skąd diagnoza?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest diagnozowanie choroby Hashimoto na własną rękę. W Internecie można znaleźć tysiące poradników, który wymieniają najpopularniejsze objawy tej choroby, lecz trzeba pamiętać, że diagnozę może postawić tylko specjalista. Lekarz weźmie pod uwagę nie tylko charakterystyczne objawy występujące u pacjenta – które swoją drogą mogą świadczyć o wielu innych schorzeniach – ale również badania krwi i USG tarczycy. Jednym z polecanych endokrynologów jest Mieczysław Szalecki, którego można znaleźć w gabinecie endokrynologiczymj w Kielcach. Wizyta u endokrynologa to pierwszy krok do pozbycia się uporczywych objawów oraz skutków choroby Hashimoto.

Czy istnieją leki?

Osoby cierpiące z powodu choroby Hashimoto z nadzieją wyczekują leku leczącego przyczyny choroby a nie tylko jej objawy, lecz współczesna medycyna nie dysponuje takim . Leczyć można wyłącznie objawy (np. niedoczynność tarczycy oraz jej skutki) i zapobiegać rozwojowi zmian guzowatych  poprzez podawanie syntetycznego hormonu tarczycy . U osób chorych na chorobę Hashimoto często stosuje się również suplementację witaminą D, której niedobory są szczególnie niebezpieczne. Tak jak w przypadku diagnozy – leczenie także należy pozostawić specjaliście. Nawet zwykłe suplementy diety mogą być szkodliwe dla zdrowia, jeśli będą stosowane w niewłaściwy sposób. Suplementować można wyłącznie te witaminy i minerały, których organizm nie jest w stanie przyswoić w odpowiedniej ilości z pożywienia. Profilaktyczne przyjmowanie witamin to poważny błąd, który popełnia wiele osób. Może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Zmień swoje życie!

Nie da się ukryć, że najskuteczniejszym sposobem na walkę z chorobą Hashimoto jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Jeśli chorujesz na tę chorobę to:

  • regularnie badaj krew i konsultuj swoje wyniki z endokrynologiem,
  • systematycznie przyjmuj wszystkie przepisane przez specjalistę leki,
  • zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę,
  • niedobory witamin i minerałów uzupełniaj pod kontrolą lekarza,
  • nie przemęczaj organizmu.

Wiele osób dostrzega poprawę, wprowadzając do swojego życia więcej sportu. Oczywiście nie muszą być to katorżnicze treningi na siłowni i bieganie na maratonach. Wystarczy kilka razy w tygodniu przejść się na zumbę lub potrenować jogę w domowym zaciszu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz