Czy witaminy mogą wpływać na wypadanie włosów?

Czy witaminy mogą wpływać na wypadanie włosów?

Witaminy odgrywają w naszym organizmie ważną rolę. Są one odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układów i procesów fizjologicznych, a także… wygląd włosów oraz skóry. Niedobór witamin z grupy B, a także witamin C, H oraz E może powodować, że stan naszych kosmyków pogorszy się. Z kolei nadmiar witaminy A często przyczynia się do ich nadmiernego wypadania. Przeczytaj, jak witaminy wpływają na nasze włosy i które z nich warto suplementować.

Strony www Strony www

Witamina A

Witamina A jest ważnym przeciwutleniaczem, który odpowiada za ograniczanie wolnych rodników i prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych, które wytwarzają nawilżające skórę głowy serum. Niestety, jej nadmiar może być szkodliwy i powodować wiele niepożądanych efektów. Jednym z nich może być wypadanie włosów. Jeśli zastanawiasz się, nadmiar jakiej witaminy powoduje wypadanie włosów, to chodzi właśnie o witaminę A.

Na szczęście efekt ten jest odwracalny. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A zależy od naszego wieku, płci oraz kondycji i nie należy go przekraczać. Więcej tej witaminy potrzebują kobiety, które karmią piersią. Jej suplementację koniecznie należy skonsultować z lekarzem. Jeśli zauważyłeś, że twoje włosy wypadają, pamiętaj również, w jakich produktach jest jej najwięcej. Są to: mleko, masło, wątróbka oraz tłuste ryby.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B mogą istotnie wpływać na kondycję naszych włosów. Witamina B5, czyli kwas pantotenowy, odgrywa ważną rolę podczas podziału komórek w mieszku włosowym, dlatego jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju włosa. Odpowiada za jego prawidłowy rozwój – wzmacnia łodygę i jest podstawowym składnikiem budulcowym, przez co może być określana jako witamina na porost włosów. Jej regularne dostarczanie sprawi, że nasze włosy będą sprężyste i odporne na uszkodzenia, odpowiednio nawilżone i szybciej urosną.

Niedobory witaminy B5 można uzupełniać na kilka sposobów – za pomocą diety, spożywając pieczywo pełnoziarniste, szpinak, ryby, pomidory, buraki, banany oraz brzoskwinie lub suplementacji, przyjmując preparaty zawierające właśnie tą witaminę.

Inną ważną witaminą jest kwas foliowy, czyli witamina B9. Zalecany jest on głównie kobietom w ciąży, jednak należy pamiętać, że jego niedobór może przyczynić się do wypadania włosów. Kwas foliowy odpowiada bowiem za pobudzenie komórek macierzy włosa do wzrostu, co pośrednio przyczynia się do powstawania nowych, zdrowych kosmyków. Znajdziemy go m.in. w szpinaku, sałacie, bananach i drobiu.

Witamina E

Witamina E to przeciwutleniacz, który znajduje zastosowanie zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Jeśli borykasz się z problemem wypadania włosów, pomyśl o uzupełnieniu jej niedoborów w organizmie. Witamina E przyczynia się do lepszego funkcjonowania naczyń krwionośnych – również tych znajdujących się na skórze głowy – dzięki czemu do mieszków włosowych szybciej dostarczane są niezbędne substancje odżywcze. Włosy stają się silne i zadbane, nawilżone i elastyczne.

Witaminę E znajdziemy m.in. w olejach roślinnych (głównie rzepakowym i słonecznikowym), orzechach i migdałach, papryce, białej kapuście czy natce pietruszki. Możemy również sięgnąć po preparaty z apteki, które mają ją w swoim składzie. Warto pamiętać o jej regularnej suplementacji, niedobór tego składnika może bowiem powodować, że końcówki włosów staną się łamliwe i przesuszone.

Witamina H – biotyna

Witamina H naprawdę potrafi zdziałać cuda z naszymi włosami. Biotyna nie tylko pomoże zahamować ich wypadanie, ale również wzmocni je od środka i przyspieszy ich porost. Jeśli regularnie będziemy ją dostarczać do organizmu, będziemy cieszyć się bujną i zdrową fryzurą, a nasze włosy będą błyszczące nawet bez konieczności stosowania dodatkowych zabiegów. Witamina H będzie również pomocna w walce z łupieżem czy rozdwajającymi się końcówkami.

Biotyna znajduje się w niektórych produktach spożywczych, które możemy wprowadzić do swojej diety. Są to m.in. mleko i przetwory mleczne oraz niektóre warzywa. Jeśli jej ilości z diety okażą się niewystarczające, warto sięgnąć po dodatkowe środki, które mają ją w swoim składzie. Biotynę możemy stosować zewnętrznie oraz wewnętrznie, dlatego warto pomyśleć zarówno o zakupie suplementów, jak i odpowiednich kosmetyków do włosów.

Witamina C

Witamina C przyczynia się do ładnego wyglądu naszej skóry. Z pewnością wiele z nas stosowało już kremy, które miały ją w swoim składzie. Jest ona jednak ważna również dla włosów. Witamina C wspiera rozwój naszych kosmyków – dba o szczelność naczyń krwionośnych i stymuluje przepływ krwi w organizmie, dzięki czemu pomaga doprowadzać cenne substancje odżywcze do włosów. Tworzy ona również kolagen, który jest jednym z podstawowych budulców włosów. Dodaje im elastyczności i sprężystości, odpowiada za odżywienie cebulek włosów, ulepsza ich strukturę i uszczelnia warstwę ochronną włosa.

Niedobór witaminy C nie wpływa na wypadanie włosów, jednak może pogorszyć stan skóry głowy, przez co proces tworzenia łodygi włosa może być zachwiany, co z kolei przyczynia się do wypadania włosów. Brak tej witaminy w organizmie może również obniżać poziom żelaza, którego brak również przyczynia się do osłabienia naszych kosmyków. Witaminę C możemy dostarczać do organizmu, jedząc natkę pietruszki, czerwoną paprykę, czerwoną porzeczkę, kiwi, maliny, kiszoną kapustę, pomarańcze i cytryny.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz