Artykuł sponsorowany

Usuwanie migdałków

Usuwanie migdałków

Migdałki usuwa się w przypadku ich powiększenia, które prowadzi do kłopotów z oddychaniem, połykaniem lub mówieniem oraz w gdy istnieje podejrzenie nowotworu. Często usuwa się je, gdy występuje bezdech senny.

Czym są migdałki i dlaczego się je usuwa?

Migdałki znajdują się w głębi gardła i mają po ok. 2 cm. Migdałki podniebienne, gardłowy i językowy tworzą tzw. pierścień gardłowy Waldeyera. Na problemy z migdałkami cierpią przeważnie dzieci między 3 a 7 rokiem życia i to właśnie u nich najczęściej przeprowadza się zabieg usunięcia. W wieku dojrzewania migdałki zanikają i można je usuwać bez szkody dla układu immunologicznego. Migdałki są położone na granicy układów pokarmowego i oddechowego, w miejscy, gdzie są mocno narażone na kontakt z patogenami. Szkodliwe czynniki wpływają na kształtowanie się mechanizmów odporności w organizmie, dlatego tak ważne jest  leczenie zachowawcze u małych dzieci.

 – Usunięcie migdałków, czyli zabieg tonsillektomii, wykonuje się przeważnie u małych dzieci. Zabieg ten jest konieczny w przypadku powiększonych migdałków, które mogą utrudniać oddychanie, przełykanie, a nawet mówienie. Chore migdałki mogą być przyczyną pojawienia się bezdechu sennego powiedział Grzegorz Barciński, spec. otolaryngolog.

Choroby migdałków

Choroby migdałków mogą prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Migdałki pełnią funkcję ochronną, jednak to się zmienia, gdy ulegają częstym zakażeniom, co jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Przewlekły stan zapalny może doprowadzić do przedostawania się bakterii drogą krwi do innych narządów, a to spowoduje niebezpieczne reakcje autoimmunologiczne. Równie niebezpieczny jest przerost migdałka gardłowego, który jest spowodowany częstymi infekcjami dróg oddechowych. W większości przypadków prowadzi do upośledzenia drożności nosa.

Kiedy należy wyciąć migdałki?

Decyzję o wycięciu migdałków powinien podjąć lekarz laryngolog. Wskazaniem do usunięcia migdałków jest przede wszystkim ich znaczne powiększenie, które utrudnia oddychanie, połykanie lub mówienie. Bezwzględnie należy je usunąć, gdy zaistnieje podejrzenie wystąpienia nowotworu. Do usunięcia migdałków kwalifikują się również osoby, u których występują częste i nawracające anginy oraz u których występuje bezdech senny. Wskazaniem do wycięcia migdałków jest także pojawienie się ropni okołomigdałkowych.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz