Artykuł sponsorowany

Optometrysta, czym się zajmuje i gdzie znaleźć dobrego specjalistę?

Optometrysta, czym się zajmuje i gdzie znaleźć dobrego specjalistę?

Zarówno okulista jak optometrysta zajmują się narządem wzroku. Ich zakres działań, jest jednak znacznie odmienny, co nie znaczy tego, że ze sobą nie współpracują. Dzisiaj bowiem wielospecjalistyczna opieka medyczna, jest bardzo ważna. Dowiedz się zatem, czym różnią się te profesje, w jakich sytuacjach powinniśmy się kierować do optometrysty, a także gdzie znaleźć dobre poradnie leczenia schorzeń oczu.

Wielospecjalistyczna opieka – CM Luxmed w Lublinie

W przypadku problemów z widzeniem, występowania czynników bólowych oczu i głowy, czy też zaczerwienienia powiek oraz spojówek, udajemy się do okulistów. Dzisiaj najlepsze poradnie, oferują bardzo szeroką pomoc. Jest ona związana zarówno z leczeniem bezpośrednim narządu wzroku, jak i też towarzyszącym im dolegliwościom organów odległych. Często przy leczeniu okulistycznym, ważne są konsultacje kardiologiczne, hematologiczne, czy też diabetologiczne. Warto zatem zawsze, dbać o swoje zdrowie, przy kontroli wielospecjalistycznych zespołów takich, jak ten tworzący Centrum Medyczne Luxmed. To tam działa między innymi optometrysta mgr Katarzyna Capała! Dowiedz się, w czym jest ona w stanie Ci pomóc.

Kiedy zgłaszamy się do optometrysty?

Optometrysta to specjalista, którego zadaniem jest prawidłowy pomiar refrakcji (pomiar wady wzroku) oraz dobór odpowiednich mocy okularowych, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych. Zajmuje się również diagnostyką dysfunkcji widzenia obuocznego.  Jeśli optometrysta zauważy zmiany chorobowe w oczach, to skieruje pacjenta na wizytę u okulisty. Ten zaś kieruje do optometrysty, wszystkie osoby, które wymagają wdrożenia prawidłowej korekcji wzroku.

Z wadami refrakcji do optometrysty

Wady refrakcji, nazywane inaczej niemiarowością oka, najczęściej dotyczą nadwzroczności, krótkowzroczności oraz astygmatyzmu (tzw. niezbornością rogówki). Choć krótkowzroczność bywa dziedziczna, to jednak obecnie jedną z głównych jej przyczyn jest używanie wzroku wyłącznie na małą odległość, do czytania lub przy monitorze komputera.

Dla oczu niebezpieczna jest konieczność ciągłej akomodacji, czyli dostosowywania wzroku tak, by ostro widzieć przedmioty znajdujące się w różnej odległości od patrzącego: monitor, klawiatura, notatki. Gałki oczne wykonują wtedy tysiące ruchów, co sprawia, że już po kilku miesiącach następuje wyraźne pogorszenie ostrości widzenia.

U co drugiej osoby – najczęściej powyżej 40 roku życia – rozwija się tzw. prezbiopia, czyli starczowzroczność. Najpierw zauważamy konieczność czytania w lepszym oświetleniu, później coraz bardziej oddalamy czytany tekst od oczu. Dzieje się tak dlatego, że soczewka staje się mniej elastyczna i traci zdolność akomodacji. Nie jest to wada wzroku i nie należy jej mylić z nadwzrocznością. W pewnym wieku dotyka niemal każdego. Z czasem może dojść do niemożności czytania bez specjalnej korekcji wzroku. Potrzebne są okulary, które zastąpią zdolność akomodacji oka.

Okulary lub soczewki kontaktowe dobierze optometrysta

Nie kupujmy okularów do czytania na własną rękę w sklepach lub aptekach! Niewłaściwie dobrana moc szkieł korekcyjnych może tylko zaszkodzić, zamiast ją skorygować. Szkodliwe są również soczewki kontaktowe kupowane bez konsultacji ze specjalistą, na przykład w sklepach internetowych. Użytkownicy często noszą je przez wiele dni, a nawet tygodni, bez przerwy, co zwiększa ryzyko infekcji spojówek i rogówki.

Właściwe szkła dobierze nam optometrysta. Dzięki temu, że zajmuje się wyłącznie badaniem oczu i doborem okularów lub soczewek, może poświęcić pacjentowi więcej czasu i przekazać pełną informację na temat różnych możliwości korekty wady. Optometrysta dokonuje bowiem wstępne badanie oczu, wspomnianej refrakcji wzroku, podejmuje się wykrywania i diagnozowania zaburzeń ruchu gałki ocznej oraz wad widzenia obuocznego, czy udzielania wszelkich porach dotyczących naszego wzroku.

Jeśli podczas badania optometrysta zauważy zmiany w oku, skieruje pacjenta do lekarza okulisty, który wykona niezbędne badania i podejmie leczenie. Tak jest w przypadku specjalistów ośrodka CM Luxmed, który działa na najnowocześniejszym sprzęcie diagnostycznym. Na konsultacje do optometrysty, czy okulisty, tegoż ośrodka należy umawiać się telefonicznie, osobiście, lub online: poprzez formularz: https://luxmedlublin.pl/e-rezerwacja/

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz