Artykuł sponsorowany

Utrata ciąży a niepłodność

Utrata ciąży a niepłodność

Poronienia nawykowe to problem, który dotyczy około 1-2% wszystkich ciąż. Z definicji diagnozuje się go po wystąpieniu 3 lub więcej poronień samoistnych z rzędu przed 12 tygodniem ciąży. Poronienia nawykowe uważane są za jedną z przyczyn niepłodności. W artykule opisujemy, jakie badania diagnostyczne wykonuje się po stwierdzeniu u pacjentki poronień nawykowych oraz na czym w takich sytuacjach może polegać leczenie niepłodności.

Rodzaje badań wykonywanych po poronieniach nawykowych

Przyczyny poronień nawykowych są różne, dlatego wymagają różnych badań diagnostycznych, aby wskazać możliwe przyczyny problemu i opracować plan leczenia. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia sią czynniki genetyczne. Aby doszło do prawidłowego zagnieżdżenia zarodka i jego dalszego rozwoju nie może być żadnych zmian w jego materiale genetycznym. W związku z tym diagnostyka genetyczna obejmuje wszystkie zaburzenia, które potencjalnie mogą prowadzić do zaburzeń rozwoju zarodka i utraty ciąży.

Immunologia a poronienia nawykowe

Niezmiernie istotną grupę badań po poronieniu stanowi diagnostyka immunologiczna, czyli badania w kierunku zidentyfikowania nieprawidłowych reakcji immunologicznych organizmu, które mogą prowadzić do nawykowych poronień np. obecność we krwi przeciwciał antykardiolipinowych. Są one charakterystyczne głównie dla zespołu nadkrzepliwości krwi oraz w przebiegu schorzeń autoimmunologicznych, takich jak sarkoidoza, toczeń czy sklerodermia. Wśród przyczyn nawracających poronień należy zwrócić uwagę również na wady wrodzone macicy, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka i prawidłowy rozwój ciąży. Wśród przyczyn seryjnych poronień są również zaburzenia hormonalne, tj. niewydolność lutealna, choroby tarczycy matki, cukrzyca, hyperprolaktynemia, PCOS. Nie bez wpływu na prawidłowy rozwój i utrzymanie ciąży są czynniki infekcyjne (tj. chlamydia, ureaplazma, toksoplazmoza).

Dalsza diagnostyka przyczyn poronień nawykowych

W wielu przypadkach nawracających poronień konieczna jest wielokierunkowa diagnostyka. W specjalistycznych ośrodkach tj.: Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w Katowicach Pacjenci objęci są kompleksową opieką i mają dostęp do badań obejmujących wszystkie aspekty mogące być przyczyną trudności w utrzymaniu ciąży. Na podstawie uzyskanych wyników badań lekarz prowadzący proponuje Pacjentom plan leczenia, który da najlepsze rezultaty i pacjentce nie tylko uda się zajść w ciążę, ale również urodzić zdrowe dziecko. Niestety nie zawsze taki scenariusz jest możliwy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz