Materiał Partnera

Metody postępowania z wrastającym paznokciem

Metody postępowania z wrastającym paznokciem

Wrastający paznokieć to częsty i bardzo bolesny problem, który może doprowadzić do powstania zakażenia bakteryjnego, rozwoju choroby grzybiczej płytki paznokcia oraz do wystąpienia innych powikłań, mogących znacząco utrudnić normalne funkcjonowanie i wymagać długotrwałego leczenia. Jakie są przyczyny wrastającego paznokcia? Co zrobić, gdy pojawi się u nas ta dolegliwość?

Przyczyny wrastającego paznokcia

Paznokieć może zacząć wrastać w wał okołopaznokciowy z wielu różnych przyczyn. Najczęściej dolegliwość ta dotyczy dużego palca u stopy i spowodowana jest obcinaniem paznokcia zbyt krótko oraz nadawaniem mu nieprawidłowego kształtu.

- Przyczyną wrastającego paznokcia może być między innymi noszenie ciasnego obuwia, przypadkowe zadarcie płytki paznokcia np. kiedy stanie się ona krucha i łamliwa w wyniku rozwoju grzybicy paznokci, uraz, uprawianie sportu np. gra w piłkę nożną, a także występowanie halluxów – wyjaśnia specjalista z firmy GABINET PODOLOGICZNY Katarzyna Miaz z Gliwic.

Objawy, które świadczą o tym, że paznokieć zaczął wrastać?

Pierwszym objawem w przypadku wrastających paznokci jest ból podczas dotyku w okolicy wału okołopaznokciowego. Z czasem pojawia się także zaczerwienie i obrzęk, który powoduje, że wał okołopaznokciowy zaczyna zachodzić na płytkę paznokcia.

Z powodu uszkodzenia tkanek palec zaczyna coraz bardziej boleć i może zacząć sączyć się z niego krew oraz surowicza lub ropna wydzielina, która jest objawem zakażenia bakteryjnego.

Wrastający paznokieć może stać się powodem wielu poważnych problemów. Przede wszystkim uszkodzenie skóry, które jest wynikiem przebijania wału okołopaznokciowego przez płytkę paznokcia, powoduje postępujący stan zapalny i może doprowadzić do rozwoju zakażenia grzybiczego oraz zakażenia bakteryjnego. Częstym powikłaniem wrastającego paznokcia jest także zanokcica; w przypadku bagatelizowania tej dolegliwości i braku leczenia podologicznego może rozwinąć się też martwica kości palucha.

Co zrobić, gdy paznokieć zacznie wrastać?

W przypadku, gdy zaobserwujemy u siebie objawy wrastającego paznokcia, najlepiej udać się do specjalisty podologa, który podejmie się prawidłowego leczenia tej dolegliwości. Stosowanie domowych sposobów leczenia wrastającego paznokcia, w większości przypadków, nie przynosi oczekiwanych efektów i jedynie powoduje zaostrzenie stanu zapalnego oraz zwiększa ryzyko rozwoju poważnej infekcji.

W szczególności wrastający paznokieć wymaga konsultacji pedologicznej, gdy dotyczy małych dzieci, seniorów, cukrzyków z objawami stopy cukrzycowej, a także kobiet ciężarnych, bo w przypadku tej grupy pacjentów, rozwijający się stan zapalny, może stać się przyczyną poważnego zakażenia nie tylko miejscowego, ale także ogólnoustrojowego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz