Spływ Dunajcem – popłyń tratwą przez Pieniński Park Narodowy

Spływ Dunajcem – popłyń tratwą przez Pieniński Park Narodowy

Spływ Dunajcem to jedna z największych atrakcji turystycznych w Pieninach. Podczas kilkugodzinnego spływu drewnianą tratwą mamy okazję zobaczyć przełom Dunajca i piękne szczyty okolicznych gór, m.in. Sokolicy czy Trzech Koron. Przeczytaj, skąd rozpoczyna się spływ i ile trwa pokonanie całej trasy. Dowiedz się, jak powstał przełom Dunajca i co możesz zobaczyć podczas pokonywania tej pięknej rzeki.

Jak powstał przełom Dunajca?

Dunajec to prawy dopływ Wisły, który powstał z połączenia Białego i Czarnego Dunajca. W okolicach Sromowców i Szczawnicy – miejscowości, w których zaczyna się i kończy spływ – tworzy on niesamowicie malowniczy krajobraz. Na tym odcinku rzeka wije się wśród skał o wysokości nawet 300 m, pozostawiając turystom uczestniczącym w spływie niezapomniane wspomnienia.

Przełom Dunajca jest jednym z najpiękniejszych na naszym kontynencie. Jego powstanie owiane jest tajemnicą, a wśród miejscowych krąży wiele legend, które próbują wyjaśnić jego historię. Jedna z nich mówi, że ujście Dunajca przerąbał mieczem Bolesław Chrobry. Inna, że zrobił to waleczny rycerz Ferkowicz, który gonił tędy króla węży. Trasa, jaką się poruszał, miała stać się dzisiejszym przełomem Dunajca. Kolejna legenda związana z tym miejscem opowiada o Janosiku, który uciekając przed hajdukami wysłanymi za nim przez dziedzica zamku w Niedzicy, przeskoczył Dunajec. W tym miejscu, zwanym Zbójnickim Skokiem, według flisaków pozostał na skale ślad odciśniętych kierpców.

Historia turystycznych spływów tą trasą sięga przełomu lat 30. i 40. XIX w. Ich pomysłodawcą był ówczesny właściciel Szczawnicy – Józef Szalaya.

Co można zobaczyć w trakcie spływu?

Trasa spływu jest bardzo malownicza. W jej trakcie możesz podziwiać między innymi:

  • szczyt Macelowej Góry, objętej ścisłą ochroną rezerwatową – jej zbocze porasta reliktowa sosna zwyczajna,
  • szczyty Cisowca (665 m n.p.m.), Zamczyska (692 m n.p.m.), Flaków (805 m n.p.m.), Rabsztyna (690 m n.p.m.) i Macelaka,
  • masyw Trzech Koron (982 m n.p.m.),
  • Zbójnicki Skok – to tutaj, według legendy, Janosik przeskoczył Dunajec,
  • masyw Golicy (833 m n.p.m.) i malownicze turnie Siedmiu Mnichów,
  • skalna ściana Facimiecha, na której Flisacy potrafią wskazać zarys postaci mniszki i orła,
  • malownicza grań Pieninek – Sokolica (747 m n.p.m.) – według wielu uznawana za najpiękniejszy szczyt Pienin,
  • szczyty Czerteż (774 m.n.p.m.) i Czerwone Skały (745 m n.p.m.), przez które wiedzie jeden z piękniejszych szlaków pieszych w Pieninach,
  • Wilcza Skała, Głowa Cukru.

Spływ Dunajcem – informacje praktyczne

Spływ Dunajcem rozpoczyna się w przystani Sromowce Wyżne – Kąty lub w Sromowcach Niżnych, u podnóża Trzech Koron. Łodzie pływają od 1 kwietnia do 31 października, po zebraniu się minimalnego stanu osób (11 osób). W przypadku mniejszej ilości chętnych istnieje możliwość spływu po opłaceniu podstawowego kosztu.

Łodzie płyną od 2 do 3 godzin. Przystań docelowa znajduje się w Szczawnicy oraz w Krościenku. Do Szczawnicy ze Sromowiec Wyżnych popłyniemy około 2 godziny i 15 minut. Trasa do Krościenka trwa około 2 godziny i 45 minut.

Ceny biletów w zależności od sezonu wynoszą od 55 do 57 zł za bilet normalny i od 29 do 34 zł za bilet ulgowy.

Udział w spływie nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie musisz także posiadać profesjonalnego ekwipunku. Warto jednak pamiętać, że podczas wycieczki może być chłodno, dlatego z pewnością przyda się okrycie wierzchnie. Na życzenie uczestników wypożyczane są kapoki.

Spływ Dunajcem

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz