Materiał Partnera

Historia Zamku Ogrodzieniec

Historia Zamku Ogrodzieniec

Ruiny Zamku Ogrodzieniec są najsłynniejszymi i najbardziej okazałymi nie tylko spośród wszystkich położonych na Szlaku Orlich Gniazd, ale także spośród wszystkich ruin zamków w Polsce. Jest to obowiązkowy punkt wycieczki wszystkich miłośników historii i entuzjastów malowniczych pejzaży. Jednak, zanim wyruszycie w drogę, poznajcie kilka faktów dotyczących historii Zamku.

Najważniejsze informacje

Zamek Ogrodzieniec wznosi się na Górze Janowskiego, zwanej również Górą Zamkową (515m n.p.m.), będącą najwyższym punktem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwsze mury obronne wzniesiono tam już za panowania Bolesława Krzywoustego (XIII w.), jednak zostały one zniszczone w czasie najazdu tatarskiego w 1241 r. Kamienny zamek postawił tam dopiero Kazimierz Wielki.

Twierdza w Ogrodzieńcu zmieniała właścicieli bardzo często. Należała m.in. do krakowskiego rodu Bonerów, którzy przebudowali zamek na styl renesansowy, dzięki czemu zyskał on miano drugiego Wawelu.

Upadek Zamku

Początki upadku Zamku Ogrodzieniec datuje się na okres potopu szwedzkiego (1655-1660), kiedy to – podobnie jak innym zamkom na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – nie udało mu się oprzeć Szwedom. Ci, zgodnie ze swoim zwyczajem, splądrowali twierdzę, a następnie ją spalili. Choć uległa sporym zniszczeniom, w drugiej połowie XVII wieku nowi właściciele podjęli próby jej odbudowy, w ramach której m.in. wzmocniono mury obronne i postawiono nowe stajnie. Jednak cały wysiłek poszedł na marne – w czasie wojny północnej w 1702 roku wojska szwedzkiego króla Karola XII ponownie spaliły zamek, przez co stopniowo popadał w coraz większą ruinę. Ostatni mieszkańcy tej niegdyś dostojnej rezydencji magnackiej opuścili ją w 1810 roku. Przez kolejne lata ruiny Zamku Ogrodzieniec wykorzystywane były jako źródło budulca. Doprowadziło to do jeszcze większej dewastacji budowli.

Atrakcja turystyczna

Po II wojnie światowej Twierdza doczekała się lepszych czasów – została znacjonalizowana i poddana pracom konserwatorskim, mającym na celu zabezpieczenie ruin i przywrócenie ich gościom w formie muzeum.

Obecnie Zamek Ogrodzieniec to najchętniej odwiedzany obiekt na Szlaku Orlich Gniazd. Można nie tylko zwiedzić go idąc wytyczoną, jednokierunkową trasą, ale także wejść na wieżę kredencerską, z której roztacza się przepiękny widok na całą Jurę. Niegdysiejszą skalę budowli zobaczyć można na filmach i makietach dostępnych w obiekcie.

Zdecydowanie warto zobaczyć ruiny tej wspaniałej budowli na własne oczy. Dojazd tam nie sprawia problemów, a w jego okolicy znajduje się doskonała baza noclegowa i gastronomiczna. Co więcej, Zamek otoczony jest przez imponujące wapienne skały, idealne do uprawiania wspinaczki. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz