Artykuł sponsorowany

Jezioro Solińskie, czyli obowiązkowy punkt zwiedzania Bieszczad

Jezioro Solińskie, czyli obowiązkowy punkt zwiedzania Bieszczad

Jezioro Solińskie jest zbiornikiem retencyjnym w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Znajduje się w Beskidach, na południowo-wschodnich krańcach kraju. To tam, w trójkącie granicznym między  Polską, Ukrainą i Słowacją, płynie San, który po spiętrzeniu utworzył w 1968 roku największy zbiornik wodny w Polsce. Czy Jezioro Solińskie jest atrakcyjne turystycznie?

Jak powstało Jezioro Solińskie?

Pierwsze plany zagospodarowania Sanu powstały już na początku XX wieku. Prace projektowe przerwał wybuch II wojny światowej, ale po jej zakończeniu powrócono do pomysłu budowy zapory wodnej i elektrowni. Prace budowlane rozpoczęły się w 1960 roku i trwały blisko 9 lat. Za ścianą najwyższej w Polsce zapory o wysokości 81,8 metra znajduje się miejsce na 472 miliony metrów sześciennych wody. W głębokim na 60 metrów jeziorze zniknęło siedem wiosek, których mieszkańcy zostali przesiedleni. Dziś jezioro jest rajem sportów wodnych. Jest wykorzystywane także przez statki wycieczkowe.

Okolice Soliny to idealna baza wypadowa. Liczne atrakcje w pobliżu powodują, że najlepiej wynająć na miejscu domek i podczas jednodniowych wycieczek docierać do głównych zabytków. Oprócz obiektów historycznych atrakcją jest niezwykła przyroda, a dla miłośników industrialnych klimatów elektrownia wodna. 

Jezioro Solińskie — największe atrakcje

Niskie pasmo górskie Beskidu Wschodniego (Bieszczady) o wysokości do 1346 m nazywane jest  Puszczą Karpacką. To jeden z najbardziej dziewiczych rejonów Polski. Turyści mogą podziwiać  wspaniałą przyrodę Beskidów podczas przejażdżki kolejką wąskotorową wokół Jeziora Solińskiego. Kręta trasa oferuje spektakularne widoki na grzbiety górskie Podkarpacia i zapierające dech w piersiach panoramy. W leśnych ostępach wciąż żyją wilki, niedźwiedzie, żubry i rysie. Można spotkać także orły przednie. Kolejnymi atrakcjami urlopu nad Soliną są przejażdżki krytym wozem i wyprawy do najciekawszych miejsc w parku narodowym. Obowiązkowym punktem programu jest wycieczką łodzią po jeziorze, z którego również roztaczają się spektakularne widoki.

Podczas urlopu nad Jeziorem Solińskim warto zwiedzić Sanok i Przemyśl. Przemyśl jest jednym z najstarszych miast w Polsce i zasłynął z oblężenia na początku I wojny światowej. Niedaleko znajduje się renesansowy zamek Krasiczyn z czterema wspaniałymi wieżami. Sanok, niewielkie, malowniczo położone miasto nad Sanem zachwyca zamkiem, w którym mieści się muzeum. Centrum miasta zachowało prawie w całości średniowieczny układ. Nieopodal znajduje się skansen architektury ludowej, gdzie można poznać kulturę regionu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz