Święto piwa w Niemczech – pojedź na Oktoberfest!

Święto piwa w Niemczech – pojedź na Oktoberfest!

Co roku we wrześniu w Monachium odbywa się święto piwa – Oktoberfest. To największy festyn ludowy na świecie - co roku odwiedza go około 7 mln osób, chcących spróbować lokalnych smakołyków, przejechać się na wielkiej karuzeli czy wypić tradycyjne piwo. Chcesz wiedzieć, jak powstał Oktoberfest? Dowiedz się, kiedy odbędzie się festiwal, jakie atrakcje warto zobaczyć i jak najlepiej dostać się na imprezę.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak powstał Oktoberfest?

Oktoberfest to największy festyn ludowy na świecie – co roku odwiedza go około 7 mln osób. Turyści z całej Europy przyjeżdżają, by świętować, spróbować tradycyjnych niemieckich smakołyków i napić się wyśmienitego piwa. To niemieckie święto ma ponad 200-letnią tradycję – po raz pierwszy festyn odbył się w 1810 roku z okazji wesela księcia Ludwika i księżniczki Teresy von Sachsen-Hildburghausen. Początkowo Oktoberfest miał przede wszystkim sportowy charakter – jego dzisiejsza postać zaczęła się kształtować pod koniec XIX wieku.

W 2019 roku Oktoberfest rozpocznie się 21 września i potrwa do 6 października. W południe burmistrz Monachium otworzy pierwszą baryłkę, następnie pragnienie będzie mógł zaspokoić każdy z gości. Aby zapewnić sobie miejsce siedzące, na imprezę warto przyjechać kilka godzin wcześniej – niektórzy turyści zjawiają się na terenie festynu już o 7:00 rano!

Atrakcje festiwalu - co warto zobaczyć podczas Oktoberfest?

Najlepsze piwo w Europie

Jedną z największych atrakcji Oktoberfestu jest możliwość spróbowania tradycyjnego niemieckiego piwa. Zgodnie z przepisami podczas festynu alkohol mogą serwować jedynie tradycyjne monachijskie browary, które warzą piwo zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości z 1487 roku i normą niemiecką z 1906 roku. Należą do nich między innymi:

  • Lowenbräu
  • Hofbräu
  • Hacker-Pschorr
  • Spaten-Franziskaner-Bräu
  • Augustiner
  • Paulaner

Do dyspozycji odwiedzających jest 14 hal piwnych, z których niektóre mają nawet 10 tysięcy miejsc siedzących. Piwo podawane jest w szklanych kuflach – podobne, wyposażone w plakietki z symbolem i datą imprezy, sprzedawane są na straganach z pamiątkami. Na terenie festynu znajduje się również 21 namiotów gastronomicznych.

Oktoberfest piwo

Lunapark, koncerty i parady

Atrakcje Oktoberfestu to nie tylko piwo – Monachium warto odwiedzić również z dziećmi. Przyjeżdżający na festiwal turyści mają do wyboru niezliczone karuzele, dom strachu, roller coaster, stoiska z watą cukrową czy prażonymi migdałami. Największą popularnością cieszą się „Krynolina” – karuzela posiadająca własną orkiestrę dętą, „Diabelskie koło” oraz „Olympia Looping” – kolejka z 5 pętlami. Wtorki są dniami rodzinnymi – wówczas obowiązują obniżone ceny.

Główne atrakcje imprezy odbywają się w pierwszą sobotę festynu – wówczas gospodarze przyjeżdżają na łąkę Teresy na przyozdobionych bryczkach – oraz w pierwszą niedzielę – wtedy odbywa się parada strojów, w której uczestniczy około 9 tysięcy Bawarczyków i turystów z całego świata. W drugą niedzielę możemy wziąść udział w największym na świecie koncercie orkiestr dętych, a w ostatnią – zobaczyć tradycyjne strzelanie z moździerza.

Tradycyjne bawarskie stroje

Podczas festiwalu warto również przyjrzeć się tradycyjnym bawarskim strojom, w których możemy zobaczyć kelnerów, muzyków oraz różnoraki personel pracujący na terenie festiwalu.

Bawarski strój męski składa się między innymi ze skórzanych spodni na szelkach (tradycyjne szelki przechodzą z pokolenia na pokolenie!), skarpet, białej koszuli z kamizelką lub kardiganem oraz kapelusza. To bawarskie nakrycie głowy zasługuje na szczególną uwagę – jego właściciel może go ozdobić przeróżnymi piórkami,  ogonem, kawałkiem dzioba itp.

Panie ubrane są w prostą spódnicę, na którą nakładają fartuch z białą koronką. W zależności od sytuacji i wieku kobiety zakładają również koszulę z długim lub krótkim rękawem i dużym dekoltem. Na koszulę nakładana jest kamizelka lub kardigan. Strój zamyka nakrycie głowy, które, tak jak w przypadku panów, może być ozdobione małymi wisiorkami lub innymi „trofeami”, takimi jak piórka, medale itd.

Oktoberfest przyjaciele

Jak dotrzeć na Oktoberfest?

Festyn odbywa się na rozległym terenie zwanym Theresienwiesen – znajduje się on około 10-15 minut piechotą od głównego dworca, dlatego jeśli zatrzymamy się w hotelu w centrum, na Oktoberfest możemy dojść pieszo. Dla turystów mieszkających dalej najlepszym rozwiązaniem będzie metro, które zatrzymuje się pod samym festynem. Jeśli chcemy jechać samochodem, pamiętajmy o tym, by unikać alkoholu. Na Oktoberfest łatwo spotkać policję, która skontroluje stan naszej trzeźwości.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz