Przydomowa oczyszczalnia ścieków – dla kogo takie rozwiązanie?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – dla kogo takie rozwiązanie?

Obszar nieskanalizowany zmniejsza się co roku. Inwestorzy prywatni, którzy zakupili nieruchomość na takim terenie, stoją jednak przed wyzwaniem, ponieważ muszą samodzielnie zadbać o odprowadzenie ścieków. Alternatywą dla popularnego szamba jest wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Strony www Strony www

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Jeszcze kilkanaście lat temu właściciele działek na terenach nieskanalizowanych nie mieli większego wyboru – pozostawało im wybudowanie szamba. Choć jego budowa jest tania, to jednak trzeba pamiętać o kosztach wiążących się z wywozem nieczystości. W zależności od tego, ile razy w roku zajdzie taka konieczność, inwestor musi się liczyć ze sporym wydatkiem. Co więcej, firm zajmujących się takimi usługami jest coraz mniej, co oznacza, że znalezienie fachowców może stanowić kłopot.

Dziś właściciele nieruchomości znajdujących się na terenach nieskanalizowanych mają więcej możliwości. Na rynku działają firmy zajmujące się projektowaniem przydomowych oczyszczalni ścieków. Inwestycja taka wiąże się z większymi kosztami, ale zwraca się już nawet po pierwszym roku użytkowania, bo w tym przypadku nie jest konieczny wywóz nieczystości. Osoby zainteresowane mogą przy tym poprosić o wykonanie kosztorysu i na podstawie informacji w nim zawartych zdecydować, czy takie rozwiązanie będzie dla nich korzystne pod względem finansowym.

Które rozwiązanie wybrać? 

Jeżeli zakupiłeś nieruchomość na terenie nieskanalizowanym, to przede wszystkim powinieneś sprawdzić, czy wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków będzie w ogóle możliwe. Konieczna będzie wizyta np. w urzędzie gminy, bo tam uzyskasz informacje na temat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Od założeń w nim się znajdujących zależy to, czy będziesz mógł rozpocząć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeżeli nie, to pozostanie ci wyłącznie tradycyjne rozwiązanie, czyli wybudowanie szamba.

Być może zastanawiasz się, czy będziesz mógł wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków na terenie skanalizowanym. Jak się okazuje, nie ma takiej możliwości. Przepisy są w tym względzie bardzo precyzyjne – w takiej sytuacji należy wykonać przyłącze do już istniejącej sieci.

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków się opłaca?

Gdy jednak nie ma przeszkód, aby wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko kwestię ekonomiczną – równie ważne jest zadbanie o środowisko naturalne. Jak się okazuje, przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli nieruchomości położonych na terenach nieskanalizowanych również dlatego, że są ekologiczne. Oczyszczalnie są tak zaprojektowane, aby zanieczyszczenia ulegały rozkładowi na związki, które nie zagrażają środowisku naturalnemu.

Zaletą przydomowych oczyszczalni ścieków jest również to, że są one bezpieczne. Od czasu do czasu w mediach pojawiają się informacje o wypadkach przy oczyszczaniu szamba. Do oczyszczalni ścieków osoby trzecie nie mają dostępu. Jeżeli projekt został dokładnie wykonany i wdrożony, to nie ma obaw, że zanieczyszczeniu ulegnie środowisko naturalne czy ujęcia wody.

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Polecane firmy

Multiplast

Elbląg, Trasa Unii Europejskiej 1
Głównym profilem naszej działalności jest sprzedaż domowej oczyszczalni ścieków. Działamy na...
Jako kadra firmy Conplast produkujemy zbiorniki na wodę deszczową, które są montowane zarówno na...