Materiał Partnera

Zalety posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków

Zalety posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków
Niestety nie wszystkie działki budowlane mają podłączenie do sieci kanalizacyjnej. Dla właścicieli takich nieruchomości budowa domu oznacza konieczność znalezienia innego rozwiązania problemu ścieków komunalnych. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem radzenia sobie ze ściekami było gromadzenie ich w szambie. Dziś coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.

Decyzja o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków zwykle podyktowana jest myśleniem perspektywicznym. W przeciwieństwie do bezodpływowych zbiorników na ścieki, obsługa oczyszczalni jest bardzo prosta, a w dodatku znacznie tańsza. To jednak nie jedyne zalety takiej instalacji.

Ekologiczny sposób zagospodarowania ścieków

Choć dla użytkowników przydomowej oczyszczalni najważniejsze są względy ekonomiczne, z globalnego punktu widzenia rozwiązanie to jest przede wszystkim ekologiczne. Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków spełniają restrykcyjne normy UE,  zgodnie z którymi efekty ich działania nie mogą negatywnie oddziaływać na środowisko.

Rzeczywiście, działanie biologicznych oczyszczalni ścieków opiera się na pracy bakterii, które rozkładają odprowadzane z domu nieczystości, czyniąc je w pełni neutralnymi dla środowiska. Następnie oczyszczona ciecz (woda drugiej klasy jakości) odprowadzana jest przez drenaż lub wtórnie wykorzystywana do celów gospodarczych. Ryzyko skażenia wód gruntowych jest w pełni zażegnane.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są ekonomiczne

Najbardziej oczywistą sprawą jest oszczędność na etapie eksploatacji. Podczas gdy użytkowanie szamba wiąże się z koniecznością regularnego korzystania z usług asenizacyjnych, w przypadku oczyszczalni obsługa instalacji ogranicza się do uzupełniania bakterii. Owszem, konieczne jest także usuwanie osadów gromadzących się w zbiorniku, jednak takie czynności wykonuje  się znacznie rzadziej – przeciętnie co półtora roku.

Jeśli chodzi o koszty inwestycyjne, te są zdecydowanie wyższe niż w przypadku budowy szamba. Jednak po pierwsze, zwracają się w ciągu kilkunastu miesięcy użytkowania, po drugie, wcale nie musi ponosić ich właściciel działki. Jak wspomnieliśmy wcześniej, przydomowa oczyszczalnia jest rozwiązaniem ekologicznym, w związku z czym na budowę można otrzymać dofinansowanie z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub funduszy strukturalnych Unii Europejskiej – podpowiada nasz rozmówca z firmy Bio-Hydret.

Wygodny sposób na ścieki

O łatwości użytkowania przydomowej oczyszczalni wspomnieliśmy przy okazji kosztów eksploatacyjnych, nie sposób pominąć ich jednak mówiąc o komforcie takich instalacji. Poza tym, że obsługa oczyszczalni jest bezwysiłkową, mamy tu jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie brak nieprzyjemnego zapachu, który niekiedy towarzyszy korzystaniu z bezodpływowego szamba.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz