Materiał Partnera

Ośrodek Szkolenia Kierowców - jak powinien być?

Ośrodek Szkolenia Kierowców - jak powinien być?

 Na polskim rynku istnieje ponad 5 tysięcy szkół jazdy. Wybranie tylko jednej spośród nich jest niemałym wyzwaniem, szczególnie, że wyboru dokonujemy zwykle raz. Warto wiedzieć, czym powinien odznaczać się ośrodek szkolenia kierowców, by móc uznać go za godnego zaufania i – przede wszystkim – naszych pieniędzy.

Na co zwrócić uwagę wybierają szkołę jazdy?

Nie da się ukryć, że posiadanie prawa jazdy przestało być już przywilejem, a stało się niemal standardem – przydaje się ono między innymi przy poszukiwaniach pracy. Dlatego znaczna większość ludzi od razu po osiągnięciu pełnoletności przystępuje do nauki jazdy. Tak ogromny popyt na tego typu usługi sprawił, że na rynku pojawiło się całe mnóstwo szkół (nawet w małych miejscowościach funkcjonuje ich od kilku do kilkunastu), z których wiele, niestety, nie oferuje kształcenia na odpowiednio wysokim poziomie. Zanim zdecydujemy się na kurs, należy sprawdzić, co dany ośrodek szkolenia kierowców oferuje – w tym celu warto zasięgnąć opinii osób, które już mają z daną placówką jakieś doświadczenia. Z pewnością udzielą nam one informacji o:

  • Programie nauki jazdy – koniecznie upewnijmy się, że szkoła jazdy realizuje program zgodny z przepisami, czyli 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin jazdy. Niedopuszczalne jest, żeby zajęcia były ze sobą łączone (tj. instruktor uczy kursanta zasad ruchu drogowego w trakcie jazdy) lub pomijanie części teoretycznej. - W ten sposób niektóre szkoły tną koszty prowadzenia działalności, jednak odbija się to negatywnie na przygotowaniu kursanta do egzaminu – mówi instruktor OSK Test.  
  • Profesjonalizm instruktorów – powszechną, ale bardzo złą praktyką wśród instruktorów jest wykorzystywanie kursantów w charakterze szoferów i załatwianie swoich prywatnych spraw w czasie jazdy. Wszystko to odbywa się naszym kosztem, tracimy nie tylko czas, ale i pieniądze.
  • Przebieg zajęć – zadaniem instruktora jest przygotowanie nas nie tylko do egzaminu, ale również do jazdy w każdych warunkach. Dlatego lekcje powinny być jak najbardziej zróżnicowane, skupiać się na różnorodnych aspektach jazdy, np. poruszania się po rondzie, wyprzedzania, parkowania. Jeśli instruktorzy szkoły prowadzą swoje lekcje na wciąż tych samych trasach, nie powinniśmy korzystać z ich usług.

Co mówi cena?

W wielu przypadkach cena usługi może nam wiele powiedzieć na temat jej jakości. Nie inaczej jest w przypadku ośrodków szkolenia kierowców. Jeśli kurs jazdy w danej szkole jest dużo tańszy, niż w innych placówkach tego typu, a nie jest to promocja, powinniśmy raczej unikać takiej oferty. Dla pewności warto udać się do starostwa i tam sprawdzić wyniki zdawalności kursantów, którzy uczyli się w danej placówce. Dobre szkoły przeprowadzają wewnętrzne egzaminy i umożliwiają kursantom wzięcie udziału w tzw. jazdach obserwacyjnych – jazdy te są darmowe, polegają one na towarzyszeniu w czasie jazdy innym kursantom. To również bardzo istotna forma nauki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz