Materiał Partnera

Rejestratorka medyczna – wymagania

Rejestratorka medyczna – wymagania
Rosnąca liczba placówek medycznych o różnym charakterze, prywatnych gabinetów lekarskich itp. sprawia, że zaczynają one konkurować ze sobą na rynku, podnosząc jakość nie tylko oferowanych usług, ale także poziom obsługi pacjenta. Niemałą rolę odgrywa w tym stanowisko rejestratorki medycznej. Łączy ono kilka istotnych funkcji, dlatego też osoba je zajmująca spełniać musi konkretne wymagania.

Zawód ten nosi właśnie taką, a nie inną nazwę, ponieważ w praktyce częściej spotkać można w nim kobiety. Warto jednak zaznaczyć na wstępie, że z równym powodzeniem wykonywać mogą go także panowie – o ile oczywiście dysponują odpowiednimi kwalifikacjami. Te zaś zdobyć można m.in. dzięki specjalistycznemu szkoleniu, jakie organizuje chociażby policealne studium medyczne Dental Service w Szczecinie.

Odpowiednie przygotowanie

Szkolenie jest przeznaczone przede wszystkim dla absolwentów kierunków medycznych i pracowników służby zdrowia, jako że osoba pełniąca obowiązki rejestratorki medycznej powinna posiadać już pewną wiedzę z tego zakresu. Nie tylko bowiem musi być w stanie udzielić pacjentom wielu informacji, ale też prowadzi ich dokumentację i ewidencję świadczonych im usług medycznych, a w zależności od placówki zajmuje się do tego np. opisywaniem dostarczonych przez pacjentów preparatów do analiz, wydawaniem wyników badań czy nawet przeprowadzaniem np. wstępnego badania wzroku.

Dyskrecja i skrupulatność

Prowadzenie rzeczonej dokumentacji i harmonogramów wizyt, obsługa korespondencji, przygotowywanie rozmaitych zestawień, weryfikacja uprawnień ubezpieczeniowych, a nierzadko także przyjmowanie płatności i wystawianie faktur wymagają z kolei od rejestratorki medycznej sumienności, rzetelności, bardzo dobrej organizacji pracy, a także dużej dozy dyskrecji.

Umiejętności miękkie

Rejestratorka medyczna z reguły jest pierwszą osobą, z jaką styka się pacjent potrzebujący pomocy lub informacji. Jest więc ona swoistą wizytówką każdej placówki i odpowiada za budowanie pozytywnego jej wizerunku. Musi zatem cechować się także życzliwością, empatią, zaangażowaniem i rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi, jak również cierpliwością oraz ogólnie wysoką kulturą osobistą. To niezwykle pomocne i ważne w kontaktach nie tylko z pacjentami, ale też z lekarzami, pielęgniarkami oraz innymi przedstawicielami personelu, z którymi rejestratorka medyczna na stałe współpracuje.

Pozostałe wymogi

Obok tzw. umiejętności miękkich istotne są także znajomość obsługi komputera i innych urządzeń biurowych oraz – coraz częściej – języków obcych (przynajmniej angielskiego). Na koniec warto też wspomnieć, że z uwagi na pracę w systemie zmianowym od kandydatek na stanowisko rejestratorki medycznej oczekuje się też dość sporej dyspozycyjności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz