Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę podczas wyboru kostki brukowej?

Na co zwracać uwagę podczas wyboru kostki brukowej?

Brukowanie powierzchni to skuteczny i wysoce estetyczny sposób utwardzania i wzmacniania podłoża. Kostki brukowe mają za zadanie wyrównać powierzchnię, utwardzić ją i sprawić, że będzie odporna na działanie pogody. Wybór kostki brukowej powinien być dyktowany zarówno względami użyteczności, jak i estetyką. Oto czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę.

Przeznaczenie a grubość kostki brukowej

Brukować można powierzchnie o różnych przeznaczeniu i położeniu. W zależności od tego, jak będą one eksploatowane, różne będą oczekiwania wobec bruku. Jeżeli chcesz wybrukować ogrodową alejkę, po której jedynie się przechadzasz, nie potrzebujesz tak odpornych kostek brukowych, jak w przypadku parkingu, po którym codziennie przejeżdżają setki samochodów. Wybrukowany podjazd przed domem jest narażony na działanie słońca, deszczu i śniegu, ale kostka brukowa parkingu podziemnego jest chroniona przed tymi czynnikami.

Kostka brukowa nie może być cieńsza niż 4 centymetry – mówi przedstawiciel firmy Bruki Wieczorek. – W parze z grubością kostki idzie jej wytrzymałość. Im większe obciążenia, tym grubszej kostki potrzebujemy. Czterocentymetrowa wystarczy, gdy po bruku będziemy poruszać się wyłącznie pieszo. Podjazd, po którym jeździmy autem, wymaga już 6 centymetrów, a szczególnie obciążone bruki, na przykład parkingowe, muszą mieć 8 centymetrów grubości.

Formy i barwy kostki brukowej, czyli estetyka u Twoich stóp

Wpływ na wytrzymałość powierzchni brukowanej ma nie tylko grubość bruku, ale też kształty. Najprostsza prostokątna kostka brukowa rozkłada siły nacisku inaczej niż kostka typu Behaton czy też w kształcie fali. Zazębiające się kształty wpływają dodatnio na stabilność podłoża.

Wybór kształtu to jednak decyzja nie tylko pragmatyczna, ale też estetyczna. Wybór jest ogromny: od regularnych form, takich jak kwadraty, sześcio- i ośmiokąty, przez trapezy, kliny czy łuski, które ułatwiają układanie geometrycznych wzorów, aż po nieregularne kształty, które doskonale komponują się z naturalnym otoczeniem, np. ogrodem albo zielenią miejską.

Brukowanie powierzchni to czasem działalność niemal artystyczna. Szczególnie widać to przy posesjach zamożnych osób, w reprezentacyjnych częściach miasta albo przy lokalach (np. domach weselnych) i hotelach. Fantazyjny bruk może podkreślać prestiż miejsca. Dlatego kostki brukowe powstają w najróżniejszych kolorach. Dzięki temu można tworzyć mozaikowe kompozycje i sprawić, że otoczenie będzie się idealnie zgrywało z gmachem. Warto dobrze przemyśleć wybór kolorów, jak i samych form, jakie mają być ułożone u naszych stóp – bruk pozostanie na miejscu przez długie lata. Należy się zastanowić, czy za kilka lat wciąż będzie nam się podobał.  

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz