Materiał Partnera

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru kostki brukowej?

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru kostki brukowej?
Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów, jeżeli chodzi o funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni zewnętrznej. Jej unikatowe właściwości sprawiają, że zyskuje ona niezwykle uniwersalne zastosowanie. Przed jej wyborem warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, decydujących o rodzaju kostki, który zostanie użyty do przeprowadzenia prac budowlanych. Czym konkretnie trzeba się sugerować?

Przeznaczenie powierzchni

Zasadniczym czynnikiem, decydującym o wyborze konkretnej kostki brukowej jest przeznaczenie terenu. Jeżeli mowa o domach jednorodzinnych i wyznaczaniu szlaków komunikacyjnych na działce, to grubość kostki nie będzie miała specjalnie dużego znaczenia. Dlaczego? Otóż dlatego, że nawet najcięższy człowiek nie jest w stanie wywołać takiego nacisku, aby przyczynić się do zniszczenia materiału. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku podjazdów oraz przestrzeni przylegającej bezpośrednio do garażu. W tych miejscach wywoływany nacisk jest już odczuwalny, ponieważ przeciętna waga samochodu osobowego oscyluje w granicach od 1200 do 1600 kg. Żeby nie narazić kostki na pęknięcia, a co za tym idzie konieczności jej wymiany, warto zainwestować w kostkę o grubości minimum 6 cm. Oczywiście sam materiał do nie wszystko.

Szczególnie w przypadku kostki brukowej bardzo ważne jest jej właściwe ułożenie. Wiele prac związanych z wyrównywaniem i niwelowaniem terenu wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Dlatego wykonawstwo najlepiej jest powierzyć najbardziej doświadczonym fachowcom. Zalicza się do nich firma Win-Bud, która dzięki wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od wielu lat zapewnia inwestorom kompleksową pomoc w zakresie prac brukarskich. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy wyborze kostki brukowej?

Estetyczny wygląd, czy praktyczne zastosowanie?

Wiele inwestycji wymaga wyboru pomiędzy estetycznym wyglądem a praktycznym zastosowaniem. Kostki ozdobne stosuje się głównie w przestrzeni przydomowej. Różnorodność kształtów, kolorów oraz odcieni umożliwia tworzenie zjawiskowych kompozycji, które mogą podnieść wartość posesji, gdy ta przeznaczona jest na sprzedaż. Brukowe kostki ozdobne nie należą jednak do najtańszych. Wszędzie tam, gdzie główną rolę odgrywa aspekt cenowy, stosuje się kostkę szarą. Mowa tu przede wszystkim o inwestycjach związanych z budową parkingów, czy ulic dojazdowych.

Tutaj zdecydowanie bardziej liczą się aspekty użytkowe. Kostka brukowa wykonana z betonu charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Zawsze warto również dopasować wielkość pojedynczej kostki w stosunku rozmiarów placu budowy. Zastosowanie kostki o zbyt dużych wymiarach na małej powierzchni będzie wiązało się  koniecznością jej docinania, a co za tym idzie, ze stratami materiałowymi.

Opracowanie:
Częstochowa, Limanowskiego 152 lok. 42
tel. 604 228 754
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz