Materiał Partnera

Jakie płyty tarasowe wybrać na taras lub balkon?

Jakie płyty tarasowe wybrać na taras lub balkon?

Wyłożenie tarasu lub balkonu płytami tarasowymi lub płytkami, jest często spotykanym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że taką powierzchnię łatwo utrzymać w nienagannym porządku. Ponieważ producenci proponują klientom mnóstwo rozwiązań, wiele osób zastanawia się, jakie płyty tarasowe będą najlepsze. Jakie właściwości powinny posiadać takie produkty, aby spełniły swoją rolę – i to niezależnie od pory roku?

Jakie właściwości płyt tarasowych są szczególnie ważne?

W odróżnieniu od płytek znajdujących się wewnątrz mieszkania, płyty tarasowe muszą być przede wszystkim mrozoodporne. Doskonale wiedzą o tym firmy zajmujące się ich dystrybucją, np. Bruk-Bet. Jeżeli taras zostanie wyłożony standardowymi płytami, które chłoną wilgoć, to już po pierwszej zimie pojawią się pęknięcia. Mieszanki przygotowane do produkcji płyt mrozoodpornych mają konsystencję, która gwarantuje, że gotowy produkt będzie posiadał niską porowatość. W efekcie absorbcja wilgoci będzie bardzo niska – płyta nie popęka.

Rozlanie na płyty nawet niewielkiej ilości płynu wywołuje ryzyko poślizgnięcia się. Aby ograniczyć wypadki, warto sięgnąć po produkty z powierzchnią antypoślizgową. Najlepiej sprawdzą się te płyty tarasowe, których stopień antypoślizgowości został oznaczony jako co najmniej R10.

Płyty, które znajdą się na tarasie lub balkonie, powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne. To o tyle ważne, że latem spędzamy tam wiele czasu, tam również ustawia się meble ogrodowe. Aby nie okazało się, że skutkiem odsuwania krzeseł są np. rysy czy zadrapania, warto wybrać płyty odporne na ścieranie i uszkodzenia. Według fachowców, którzy zajmują się układaniem takich produktów, na tarasie czy balkonie dobrze się sprawdzą płyty o klasie ścieralności IV lub V.

Rozmiar i faktura płyt tarasowych

Na tarasie najlepiej będą spełniać swoją funkcję płyty tarasowe wielkoformatowe. Dlaczego? Przy ich kładzeniu powstaje niewiele przerw, które wymagałyby wypełnienia. Warto pamiętać, że łączenia między poszczególnymi płytkami są miejscem, w którym gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, a ich usuwanie jest dość czasochłonne. Wielkoformatowe płyty tarasowe są też efektowne, bo dobrze się prezentują, a dziś są niezwykle modnym rozwiązaniem.

Jeżeli chodzi o fakturę płyt tarasowych, to możliwości jest naprawdę wiele. Firmy mające w  swojej ofercie takie produkty, proponują zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne wzornictwo. Dodatkowo wybierać można wśród szerokiej palety kolorystycznej – płyty są dostępne zarówno w jasnych, jak i ciemnych barwach. Ich dobór  pod kolor sprzętów, które znajdą się na tarasie, nie jest zatem kłopotliwy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (3)
Dodaj komentarz
Dominik K.
Dominik K.
06.06.2019
Osobiście korzystam z płyt drogbruk od dłuższego czasu i polecam każdemu kto chce mieć zrobione profesjonalnie i tanio.
24.03.2019
płyty porcelanowe z semmelrock są naprawdę fajne i cenowo i jakosciowo
25.03.2019
@ Całkowicie się zgadzam, ich płytki są zrobione profejonalnie a co najważniejsze ładnie wyglądają i są trwałe.