Logistyka transportu drogowego – jak zorganizować transport?

Logistyka transportu drogowego – jak zorganizować transport?

Odpowiednie zaplanowanie i organizacja przejazdu gwarantują, że ładunki dotrą do odbiorcy w nienaruszonym stanie oraz na czas. Dobre usługi logistyczne to takie, które przynoszą zysk i gwarantują wzrost konkurencyjności. Dowiedz się, jak zaplanować transport drogowy, by był bezpieczny i szybki. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by transport przebiegał płynnie i bez problemów.

Dobrze zaplanowana trasa

Odpowiednio zorganizowany proces transportowany powinien realizować wszystkie założenia oraz odbywać się płynnie i bez opóźnień. Firma transportowa w czasie planowania musi uwzględnić zarówno minimalizowanie kosztów wykonania usługi, jak i zadbać o szybkość oraz bezpieczeństwo transportu.

Właściwie zaplanowana trasa to najważniejszy punkt logistyki transportu drogowego. Liczą się tu zarówno względy ekonomiczne, jak i względy bezpieczeństwa. W tym celu niezbędne jest przygotowanie szczegółowej analizy warunków drogowych, sprawdzenie gabarytów i przeznaczenia ładunku, a także możliwości eksploatacyjnych pojazdu.

W przypadku warunków drogowych najważniejsza jest wcześniejsza weryfikacja ukształtowania terenu na poszczególnych odcinkach trasy, a także sprawdzenie rodzaju nawierzchni. W miarę możliwości warto omijać tereny górzyste, co daje szansę na szybsze pokonanie trasy i sprawne dojechanie do celu. W przypadku problemów kierowca powinien być w stałym kontakcie ze spedytorem i w razie niebezpieczeństwa poinformować go o tym. Dzięki takiej informacji spedytor jest w stanie wskazać dogodny objazd.

Przygotowanie kierowcy, pojazdu i załadunku

Na bezpieczeństwo oraz sprawne poruszanie się po drogach istotny wpływ ma styl jazdy oraz doświadczenie kierowcy. Dlatego tak ważne jest fachowe przygotowanie i przeszkolenie osób kierujących pojazdami. Poza tym osoby zajmujące się planowaniem i nadzorowanie przejazdu powinny zwrócić uwagę na czas pracy kierowców i dostosować go do czasu jazdy.

Równie ważne są wybór odpowiedniego środka transportu oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku transportu ponadgabarytowego, w którym masa oraz wielkość przewożonego ładunku przekracza określone normy. Nie obejdzie się tu bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu, uzyskania zezwolenia, a także zatrudnienia większej ekipy, w tym osoby odpowiedzialnej za pilotaż pojazdu. W czasie planowania warto przewidzieć, że transport ładunków ponadgabarytowych, który może stanowić utrudnienie dla innych uczestników ruchu, odbywa się zwykle w godzinach nocnych.

Kolejna kwestia to właściwe przygotowanie załadunku. Niezabezpieczony ładunek, który swobodnie przemieszcza się w pojeździe, jest zagrożeniem zarówno dla samego kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu. W celu wyeliminowania potencjalnego niebezpieczeństwa w czasie transportu drogowego niezbędne jest zastosowanie profesjonalnych zabezpieczeń, szczególnie w przypadku ładunków ponadgabarytowych. Dobrze zabezpieczony ładunek gwarantuje sprawną i komfortową jazdę nawet na wzniesieniach czy serpentynach. O czym trzeba przede wszystkim pamiętać? Należy:

  • dostosować masę towaru do możliwości ładowności pojazdu
  • racjonalnie rozmieścić ładunek, by pojazd był równomiernie dociążony
  • skorzystać z profesjonalnych mocować, takich jak pasty antypoślizgowe, łańcuchy, siatki, palety itd., a także na bieżąco monitorować ich stan oraz jakość

Kontrolowanie transportu

By dostarczyć towar na czas oraz w idealnym stanie, niezbędny jest monitoring przebiegu całej trasy. Minimalizowanie ewentualnych szkód czy zmniejszenia ryzyka popełnienia błędu ułatwiają nowoczesne narzędzia dające możliwość śledzenie ładunków. Systemy pozwalają na kontrolę prędkości, czasu jazdy, a także postojów czy nieplanowanego zjazdu z trasy, warunków atmosferycznych, poziomu eksploatacji pojazdu itd.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz