6 najważniejszych informacji o transporcie ponadgabarytowym

6 najważniejszych informacji o transporcie ponadgabarytowym

Transport ponadgabarytowy to szczególny rodzaj transportu. Dowiedz się, na czym polega transport ponadnormatywny. Przeczytaj, jakie są rodzaje ładunków ponadgabarytowych i jak przygotować pojazd do ich przewozu. Zobacz, jakie zezwolenia trzeba posiadać zgodnie z przepisami o drogach publicznych. Sprawdź, jak przebiega pilotaż transportu ponadgabarytowego i co zawiera dokumentacja transportowa.

1. Czym jest transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy jest to transport ładunków o wielkości oraz masie przekraczających normy poruszania się po drogach krajowych oraz międzynarodowych określone przepisami. Przewóz ładunków ponadgabarytowych wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń i właściwej organizacji całego transportu.  

2. Jakie są rodzaje ładunków ponadgabarytowych?

Ładunkami ponadnormatywnymi są ładunki o wymiarach oraz wadze przekraczających dopuszczalne naciski na oś pojazdu oraz dozwolone parametry zwykłego zestawu drogowego bądź zestawu łącznie z przyczepą. Ładunki w zależności od wagi oraz wymiarów dzieli się na zwykłe, długie, wielkogabarytowe oraz ciężkie.

Najczęściej przewozy ponadnormatywne obejmują maszyny budowlane i rolnicze, ciężki sprzęt górniczy, elektrownie wiatrowe, magazyny, różnego rodzaju zbiorniki, konstrukcje stalowe, a także linie produkcyjne czy przęsła mostów. Przeczytaj, jakie są rodzaje ładunków ponadgabarytowych.

3. Jakie zezwolenia są wymagane na transport ponadgabarytowy?

W transporcie ponadgabarytowym liczą się nie tylko odpowiednio przygotowane pojazdy oraz dobrze zaplanowana trasa. Równie istotne jest zadbanie o właściwą dokumentację i zezwolenia, które dają prawo do przewożenia ładunków o niestandardowych wymiarach po drogach publicznych. Istnieje siedem kategorii zezwoleń – przeczytaj, jakie zezwolenia są wymagane na transport ponadgabarytowy w Polsce.

4. Czym mogą być przewożone ładunki ponadnormatywne?

Pojazdem ponadgabarytowym jest pojazd lub zespół pojazdów, które charakteryzują się tym, że ich naciski osi łącznie z ładunkiem lub bez są większe niż normy wskazane w przepisach o drogach publicznych. Ładunki ponadnormatywne mogą być przewożone pojazdem o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Taki pojazd musi być właściwie oznakowany. Dowiedz się, czym charakteryzuje się pojazd ponadgabarytowy.

5. Jak wygląda pilotaż transportu ponadgabarytowego?

W bezpiecznym przeprowadzeniu transportu ponadnormatywnego kluczowe jest indywidualne podejście. Niezbędne jest optymalne zaplanowanie trasy, a także dobór profesjonalnego pojazdu oraz jego właściwe oznakowanie. W całym procesie najlepiej jest skorzystać z pomocy ekspertów z dziedziny logistyki, którzy mają doświadczenie w przewozie nietypowych ładunków. Dowiedz się, co warto wiedzieć o pilotażu transportu ponadgabarytowego.

6. Co zawiera dokumentacja transportu ponadgabarytowego?

Dokumentacja każdego transportu obejmuje nie tylko dokumenty, które powinien posiadać przy sobie kierowca (zarówno dokumenty osobiste, jak i związane z przewożonym ładunkiem i pojazdem), ale także dokumenty przechowywane w siedzibie firmy. W przypadku transportu ponadgabarytowego szczególnie istotne jest posiadanie odpowiednich zezwoleń, które pozwalają na przejazd pojazdów o nietypowych wymiarach. Przeczytaj, co trzeba wiedzieć o dokumentacji firmy transportowej.

Chcesz poszerzyć wiedzę? Przeczytaj o klasyfikacji transportu lub transporcie ADR

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz