Dowiedz się więcej...

Transport i logistyka to jedne z najważniejszych gałęzi biznesu. Wszelkiego rodzaju towary, by mogły być wykorzystane, muszą zostać przewiezione z jednego miejsca do drugiego. To samo tyczy się przewozu ludzi. Dlatego też tak istotne jest nie tylko rozwinięcie sieci połączeń komunikacyjnych, ale i odpowiednia liczba firm zajmujących się realizacją usług w tym zakresie.

Rynek firm zajmujących się transportem, spedycją oraz logistyką jest bardzo duży. Znajdziemy na nim zarówno firmy o szerokim zakresie działania, jak i wąskich specjalizacjach. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii dziś przewozy odbywają się szybciej, taniej i bezpieczniej.

Jeżeli szukasz dobrej firmy przewozowej, takiej, która zaoferuje Ci najlepszy poziom usług lub chcesz dowiedzieć się więcej o branży transportowej, ten serwis Ci to ułatwi. Przygotowaliśmy artykuły branżowe, cennik typowych usług oferowanych na tym rynku, słownik używanych przez ekspertów terminów, jak również rankingi najlepszych firm w Polsce. Skorzystaj z tej bazy wiedzy i wybierz najlepszego kontrahenta dla siebie!

Transport

Transport jest zespołem wszystkich działań, które podejmowane są w celu przemieszczenia towarów bądź osób z miejsca na miejsce. W zależności od środka, jakim transport się odbywa, możemy go podzielić na lądowy, powietrzny oraz morski. Możemy również mówić o transporcie na skalę lokalną, regionalną, krajową czy międzynarodową.

Usługi transportowe są niezwykle zróżnicowane. W zależności od tego, co, w jakiej ilości, jak często i na jaką odległość jest przewożone, dobiera się odpowiedni środek transportu i ustala cenę. Dobrze zorganizowany przewóz zajmuje dziś niewiele czasu, bez względu na to, czy zleca go osoba prywatna, czy duża korporacja.

Wybierając partnera z branży transportowej, upewnij się, czy możesz na bieżąco kontrolować, jak przebiega realizacja usługi oraz sprawdź doświadczenie firmy, która Cię zainteresowała. To od niego, nierzadko, uzależniony jest ostateczny poziom, na jakim zostaniesz obsłużony.

Spedycja

Wbrew pozorom, organizacja transportu nie jest zadaniem prostym i wymaga podjęcia wielu dodatkowych czynności. Tym właśnie zajmuje się spedycja. Firmy spedycyjne koordynują przewóz towaru, troszcząc się zarówno o jego właściwe zaadresowanie, jak i odpowiednią dokumentację czy inne kwestie formalne i operacyjne.

Do zadań spedytora będzie należało choćby przyjęcie przesyłki od klienta, wypisanie listu przewozowego, dobór odpowiedniego środka transportu dla towaru (np. tak, by w trakcie jednego przejazdu ciężarówki obsłużyć kilku klientów po drodze), jego ubezpieczenie, formalności związane z odprawą celną, aż po upewnienie się, że paczka dotarła do adresata.

Dziś usługi spedycyjne ściśle łączą się z transportowymi. Zazwyczaj, wybierając firmę transportową, powierzamy jej również wszystkie kwestie związane z organizacją przewozu, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów i czasu. Szukając dobrego spedytora, przyjrzyj się naszym rankingom, pomogą Ci wybrać sprawdzonego partnera.

Logistyka

By transport był opłacalny ekonomicznie i efektywny, trzeba go dobrze zaplanować, przyglądając się każdemu z etapów spedycji i przewozu. I tym właśnie, w dużym skrócie, zajmuje się logistyka. Firmy działające w tej branży zazwyczaj oferują kompleksowe usługi: od obsługi klienta, przez analizę popytu na usługi transportowe i jego prognozowanie, kontrolę zapasów, aż po zarządzanie taborem pojazdów, kontrolę nad przebiegiem transportu i więcej.

Tak wszechstronne podejście do zadań związanych z transportem pozwala firmom logistycznym oferować klientom najwyższy standard usług za rozsądne ceny. Dlatego też branża logistyczna rozwija się niezwykle dynamicznie, a graczy na rynku przybywa z roku na rok.

Jak wybrać dobrą firmę logistyczną? Istotne jest zarówno doświadczenie, jak i zaawansowanie technologiczne. Te najlepsze oferują m.in. zautomatyzowany system rejestracji i monitorowania przesyłek, jak i wszechstronną obsługę, przejmując wszystkie zadania związane z przewozem - od zapakowania towaru w miejscu nadania, aż po jego dostarczenie do celu.

Artykuły

Beton towarowy z gruszki – gdy liczy się jakość, czas i ekonomia
Beton towarowy, przygotowywany w przez wyspecjalizowane firmy, które dostarczą go na budowę, to doskonały produkt spełniający wszelkie obowiązujące normy.
Jaką firmę wynająć do przewozu kontenerowego?
Jeżeli zależy nam na sprawnym imporcie i eksporcie spoza granic Europy, powinniśmy skorzystać z oferty firm specjalizujących się w transporcie kontenerowym.
Pierwsza wizyta kota u weterynarza
Koty są popularnymi zwierzętami domowymi. W trosce o ich zdrowie należy zabierać je regularnie do weterynarzy. Jak przygotować je do pierwszej wizyty?
Praktyczne porady na sprawną i zorganizowaną przeprowadzkę
Przeprowadzka potrafi być stresującym i czasochłonnym wydarzeniem. Jednak warto wiedzieć, że można się do niej odpowiednio przygotować. Zobacz jak to zrobić
Przewozy osobowe dla firm – co oferują firmy transportowe?
Pomoc doświadczonej firmy transportowej w organizacji wyjazdu firmowego jest nieoceniona, ponieważ stanowi gwarancję bezpieczeństwa i komfortu podróży.
Rozbiórka czy wyburzanie - na co się zdecydować?
Konieczna jest likwidacja budynku i usunięcie go z działki budowlanej? Masz dwie opcję - rozbiórkę oraz wyburzanie. Nie wiesz na co się zdecydować? Sprawdź!
W jaki sposób firmy transportowe zabezpieczają przewożone towary?
Zabezpieczenie ładunku jest w transporcie niezwykle istotne – profesjonalne firmy w tym zakresie stosują wiele metod wraz z ubezpieczeniem OC przewoźnika.
Przeprowadzka – czy warto zabrać dom ze sobą?
Nowe miejsce, nowy początek, nowa praca, ale czy chcemy nowego domu? Jeśli nie to z pewnością możemy zabrać swój ze sobą.

Rankingi

Znajdź najlepsze firmy transportowe