Materiał Partnera

Kiedy założyć instalację odgromową?

Kiedy założyć instalację odgromową?

Piorun jest niebezpieczny, może zrobić wiele szkód lub nawet stać się przyczyną pożaru. Trzeba wiedzieć, kiedy na budynku należy zainstalować piorunochron. Dzięki niemu nastąpi kontrolowane przejęcie i uziemienie energii, która uderza w dom.

Prawo budowlane mówi o tym, że w domach jednorodzinnych instalacja odgromowa jest konieczna, gdy ich wysokość przekracza 15 metrów i mają powierzchnię ponad 500 metrów kwadratowych. Taką instalację zakłada się również na każdym budynku zbudowanym z materiałów łatwo zapalnych. Oprócz tego dokonuje się indywidulanego obliczenia, które ukaże wskaźnik zagrożenia piorunowego. Jeśli przekroczy on określoną liczbę, trzeba zamontować piorunochron.

Piorunochron

Uderzenie pioruna może skutkować pęknięciami materiałów niepalnych, takich jak beton i cegła, może uszkodzić instalację elektryczną i podpięte do niej urządzenia. Nierzadko zdarzają się także porażenia prądem osób przebywających w niezabezpieczonym budynku. Piorunochron skutecznie odprowadza prąd, dzieje się to w sposób nieszkodliwy dla ludzi i otoczenia. Instalacja odgromowa zapewni także bezawaryjne działanie różnych urządzeń elektronicznych i elektrycznych znajdujących się na obszarze chronionym.

Instalacja odgromowa zbudowana jest z zestawu metalowych przewodów, które mocuje się na dachu i łączy bezpośrednio z ziemią. W ten sposób energia zostaje uziemiona. Zestaw składa się z czterech części: przewodów odprowadzających, przewodów uziemiających, zwodów oraz uziomów.

  • Zwody znajdują się na górze, ich zadaniem jest bezpośrednie przejęcie pioruna w chwili uderzenia. Czasami rolę zwodów przejmować mogą metalowe części budynku, takie jak: balustrady, rynny, poręcze, również metalowe pokrycie dachu grubości równej co najmniej 0,5 mm.
  • Przewody odprowadzające to elementy, których zadaniem jest odprowadzenie prądu od zwodów do uziomów.
  • Przewody uziemiające łączą przewody odprowadzające z uziomami.
  • Uziomy mają za zadanie rozprowadzenie energii pochodzącej od pioruna. Takie zadanie mogą spełniać np. żelbetowe elementy albo metalowe rurociągi.

Ważna kontrola

Instalację należy poddawać kontroli przynajmniej dwa razy w roku – na wiosnę i na jesieni, czyli w czasie, gdy jest najwięcej burz. Podczas przeglądu sprawdza się miejsca łączenia zwodów, przewodów odprowadzających i uziemiających. Najczęstsze uszkodzenia to rozłączenie przewodów i korozja poszczególnych elementów, które należy wymienić. Raz do roku elektryk powinien także zmierzyć poziom rezystancji uziomów. Podwyższony wynik świadczy o źle funkcjonującej instalacji.

Instalację odgromową powinien zaprojektować i wykonać znakomity specjalista. Energy Systems Sp. z o.o. realizuje zlecenia przedsiębiorstw, jak również indywidualnych klientów. Dla przedsiębiorstwa ważne jest zawsze solidne wykonanie zlecenia, terminowość i zadowolenie klienta.

Opracowanie:
Borzęcin Duży, Kosmowska 71
tel. 22 752 05 81
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz