Materiał Partnera

Dobór hydroforu do domu jednorodzinnego

Dobór hydroforu do domu jednorodzinnego

Każdy dom powinien mieć swobodny dostęp do czystej wody użytkowej. O ile domy podłączone do lokalnej sieci wodociągowej nie mają z tym większego problemu, o tyle w przypadku posesji położonych z dala od takiego systemu sprawa jest już dość skomplikowana. Należy wtedy zbudować własną instalację wodną, adekwatną do potrzeb domostwa. Jednym z głównych jej elementów jest hydrofor, który będzie utrzymywał stałe ciśnienie cieczy.

Wielkość hydroforu

Czym kierować się w doborze hydroforu do domu jednorodzinnego? Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym kryterium jest wielkość zbiornika, która powinna być dopasowana do:

  • Ilości domowników, którzy stale korzystają z wody użytkowej i ich potrzeb
  • Wydajności pompy zasilającej instalację wodociągową.
  • Wydajności studni głębinowej, z której pobierana jest woda
- Przyjmuje się ogólnie, że zbiornik dla domu zamieszkanego przez 3-5 osób powinien mieć co najmniej 150 litrów pojemności – mówi przedstawiciel firmy Danbat - jednak wielkość ta powinna być adekwatna również do ilości ujęć wody, z których korzystamy oraz ilości wody, którą na co dzień zużywamy. Jeśli nasze zapotrzebowanie na wodę jest wyższe, niż standardowe, wielkość hydroforu powinna być również większa.

Druga sprawa to wydajność pompy i studni – jeśli stoi ona na niskim poziomie lub ma tendencję do wahań, również powinniśmy pomyśleć o większym hydroforze. Dlaczego? Ponieważ jeśli jego pojemność jest niewielka, a wydajność pompy niska, to w momencie wyczerpania zasobu wody w hydroforze zauważymy wyraźny spadek ciśnienia wody w punktach czerpalnych lub w ogóle dostęp do wody zostanie zamknięty. Duża pojemność hydroforu pozwoli nam uniknąć takich sytuacji, ponieważ zanim zdążymy zużyć cały zapas wody, pompa będzie miało możliwość uzupełnienia jej stanu. Inna korzyść z posiadania dużego zbiornika to fakt, że do jego wypełnienia pompa musi załączać się rzadziej, niż przy zbiorniku małym – im mniej eksploatujemy pompę, tym mniejsze prawdopodobieństwo jej awarii w wyniku zużycia.

Technologia wykonania zbiornika

Planując zakup hydroforu musimy wziąć również pod uwagę, w jakiej technologii został on wykonany. Każde rozwiązanie ma swoje istotne plusy i minusy. W hydroforach ze zbiornikami ocynkowanymi woda przylega bezpośrednio do ścian zbiornika, podczas gdy w zbiornikach przeponowych stosuje się gumową membranę na kształt worka, który oddziela wodę o metalowej powłoki zbiornika. Dlaczego ta różnica konstrukcyjna ma znaczenie? Ponieważ w pierwszym przypadku zbiornik możemy ustawić na zewnątrz budynku i nie ulegnie od zniszczeniu. Gumowa powłoka w zbiornikach przeponowych może z kolei ulegać szybszemu zużyciu w wyniku zmian temperatur, dlatego należy je montować w piwnicach lub innych miejscach z w miarę stałą temperaturą.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz