Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Duże remonty często związane są w poważnymi zmianami w naszym domu. Zdarza się, że zmieniamy instalacje wodno-kanalizacyjne lub instalacje gazowe. Niejednokrotnie modernizacja instalacji dotyczy ogrzewania. W ostatnich latach zauważyć można, że coraz większa liczba osób decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego. Z pewnością posiada ono kilka zalet, jednakże zanim zdecydujemy się na taki rodzaj ogrzewania musimy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewania podłogowe są coraz powszechniej stosowane w polskich domach. Nic w tym dziwnego, ponieważ dają one rozmaite korzyści. Wyróżnić można dwie główne zalety korzystania z tego rodzaju ogrzewania. Pierwsza z nich to korzyści związane z użytkowaniem, z kolei druga zaleta to zapewnienie estetycznego wyglądu. Cała instalacja ogrzewania podłogowego jest w całości przykryta podłogą, co sprawia, że na widoku nie ma żadnych elementów grzejnych.

Charakterystyczne dla ogrzewania podłogowego jest to, że pozwoli nam oszczędzać energię. Dzięki temu, że taki rodzaj ogrzewania zapewnia korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu możemy zmniejszyć temperaturę powietrza w danym pomieszczeniu nawet o 2°C w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania, a my nie odczujemy różnicy. Jak tłumaczy fachowiec z tej branży z firmy Instaleria Dawid Olejniczak, takie obniżenie temperatury może w efekcie pozwolić obniżyć koszty ogrzewania nawet o 12% w skali roku. Niższa temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu wpływa również na wzrost wilgotności względnej, dzięki czemu możemy czuć się lepiej w takim pomieszczeniu. Inną korzyścią jest odpowiedni rozkład temperatury. Ogrzewanie podłogowe sprawia, że na dole pomieszczenia jest cieplej niż w górnej jego części. A to pozytywnie wpływa na ludzi, ponieważ dla człowieka najlepiej jest wówczas, gdy temperatura wokół nóg jest wyższa niż przy głowie. Ogrzewania podłogowe wpływają również na zmniejszenie się ilości unoszącego się w pomieszczeniu kurzu. W ogrzewaniu podłogowym większość ciepła przekazywana jest przez promieniowanie. W związku z tym, w przeciwieństwie do ogrzewania tradycyjnego, nie ma ruchu powietrza, a to wpływa na minimalną ilość kurzu w powietrzu.

Przygotowanie podłoża jest istotne

Zakładanie ogrzewania podłogowego wymaga znajomości tego tematu, dlatego przy montażu tej instalacji należy skorzystać z usług profesjonalnego fachowca. Przed przystąpieniem do samych prac należy posiadać odpowiedni projekt całej instalacji. Warto również pamiętać, że ogrzewania podłogowe najczęściej montowane są „na mokro”, to znaczy, że na rurach stosuje się wylewkę betonową.

Istotnym elementem jest także właściwe przygotowanie podłoża. Ogrzewanie podłogowe wymaga równego i idealnie poziomego podłoża, ponieważ płyty izolacji termicznej muszą przylegać do niego całą powierzchnią. Ważne jest wykonanie izolacji brzegowej wzdłuż ścian. Zapewni to oddzielenie płyty grzewczej od ściany. Ponadto ogranicza ona straty cieplne i niweluje naprężenie powodowane rozszerzaniem i kurczeniem się podłogi. Izolacja brzegowa powszechnie wykonywana jest w tej samej grubości co izolacja pozioma, a jej wysokość zazwyczaj jest taka sama jak wysokość wylewki betonowej. Do wykonania izolacji brzegowej wykorzystuje się np. piankę polietylenową. Następnie na podłodze trzeba ułożyć izolację cieplną. Zazwyczaj do tego zadania wykorzystuje się sztywne płyty styropianowe lub wełnę mineralną usztywnioną żywicami. Ważne jest, aby nie pozostawić żadnych szczelin między płytami, ponieważ nie może przez nie przedostać się beton.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz