Materiał Partnera

Kiedy należy zmieniać opony na letnie i zimowe, aby czuć się bezpiecznie podczas jazdy?

Kiedy należy zmieniać opony na letnie i zimowe, aby czuć się bezpiecznie podczas jazdy?
Zmiana opon w zależności od pór roku jest konieczna. Nie tylko ze względu na panujące przepisy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy! Nie bez powodu na terenie Polski obowiązuje nakaz dopasowywanie opon do panujących na drodze warunków. Mają one duże znaczenie podczas hamowania oraz gwałtownych manewrów. Skąd widzieć, kiedy dokładnie zmienić opony?

Opony letnie

Opony letnie mają za zadanie dobrze trzymać się nawierzchni w warunkach, jakie panują w Polsce od wiosny do jesieni. Opony z zimowych na letnie zmienia się zwykle w okolicy kwietnia, kiedy dominują już temperatury powyżej 10-15 stopni Celsjusza. Są gładsze i odporne na wysokie temperatury asfaltu, który w okresie letnim potrafi rozgrzać się nawet do kilkudziesięciu stopni. Dzięki specjalnie skonstruowanym rowkom letnie opony mają również zastosowanie na mokrej nawierzchni. Niestety, nie są one przydatne wtedy, kiedy temperatura powietrza spada poniżej jednocyfrowej wartości na plusie. Guma staje się twarda, traci przyczepność, a rowki nie są w stanie zapewnić właściwego odprowadzenia wody. Wulkanizatorzy każdego roku mają setki klientów, którzy zmieniają opony z letnich na zimowe zbyt późno.

Opony zimowe

Opony zimowe, jak sama nazwa wskazuje, są przystosowane do zupełnie innych warunków atmosferycznych. Zapewniają dobrą przyczepność nawet na ubitym śniegu i lodzie, gdzie letnie z pewnością nie podołałyby zadaniu. Mają mocno porowatą strukturę, dzięki której mogą wbijać się w śnieg, zamiast ślizgać się po nim. Należy pamiętać, że jazda na oponach zimowych w temperaturach powyżej 15 stopni Celsjusza zdecydowanie skraca ich żywotność. Z tego powodu, w naszym klimacie nie do końca sprawdzą się opony całoroczne, które mimo wszystko pojawiają się na rynku i od czasu do czasu są wybierane. Zimowe opony należy założyć wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi poniżej 10 stopni.

Jak często kontrolować opony?

Klimat w Polsce nie sprzyja eksploatacji opon, gdyż często przymrozki lub nagłe ocieplenie klimatu przychodzą niespodziewani i gwałtownie. Opony mogą pełnić swoje funkcje tylko wtedy, kiedy posiadają wszystkie właściwości nadane im przez producenta, dlatego nadmierna eksploatacja zwykle wyklucza je z dalszego użytku. Stan opon powinien być kontrolowany przez mechaników podczas ich wymiany, dlatego warto korzystać z dobrych serwisów wulkanizacyjnych, które dopilnują nawet najmniejszych szczegółów. Stacja Diagnostyczna Wiesława Podlaszewskiego mieści się w Czernikowie i od lat świadczy usługi wulkanizacyjne. Oprócz serwisu opon firma zajmuje się również profesjonalnymi badaniami technicznymi pojazdów, nabijaniem numerów (podwozia, nadwozia, silnika) oraz przeglądem instalacji LPG.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz